Home / Вести

Вести

Дневен биланс: 403 новозаразени

Во последните 24 часа се направени 2.118 тестирања, регистрирани се 403 нови случаи на COVID-19, додека десетмина починаа. Новозаразените се во следниве градови: Скопје 165Куманово 30Велес 25Кавадарци 22Охрид 19Кочани 14Тетово 14Струмица 13Гостивар 11Неготино 11Струга 11Битола 10Прилеп 10Дебар 9Гевгелија 8Кичево 4Крушево ...

Read More »

Утре бесплатно скијање на Копанки

По паѓањето на обилните врнежи од снег утре, на ски патеката на Копанки за сите љубитли на скијањето АД ЕСМ и хотелот Молика организраат бесплатно скијање. Од таму предупредуваат дека скијачите мораат да ги почитуваат здравствените протоколи.

Read More »

Поставени две агрометеролошки станици

Во рамките на проектот: „Иновациите во функција на унапредување на земјоделството во Пелагонискиот регион“, Центарот за развој на Пелагониски плански регион изврши набавка и поставување на aгрометеоролошки станици со софтвер за земјоделски култури. Агрометеоролошката станица МЕТЕОБОТ ги има следните сензори: ...

Read More »

Медицинско училиште “Јован Калаузи“ целосно реновирано

                                                Медицинското училиште “ Јован Калаузи“ втрототo полугодие ќе го дочека во целосно ново руво. Со префрлени средства во вредност од 2.608.080 денари од Општина Битола во средното општинско медицинско училиште „Д-р Јован Калаузи“ во Битола,  комплетно е подобрено ...

Read More »

Обилните врнежи на дожд и снег го отежнаа работењето на РЕК “ Битола “

                Обилните врнежи од дожд и снег во битолскиот регион негативно се одразија врз работата во рудниците на РЕК “Битола“, а со тоа и врз целиот Комбинат. Врнежите од над 100 литри на метар квадратен и надојдената вода, предизвикаа застој ...

Read More »

Врнежите ги полнат акумулациите,РЕК “Битола“ стабилно произведува струја

Од АД ЕСМ информираат дека акумулациите со кои управува АД ЕСМ интензивно се полнат. Додека на 1 јануари исполнетоста на акумулаците беше на ниво од  само 6 проценти,  на 12 јануари  нивната исполнетост изнесува  12 проценти. Или од 35 GWh, колку ...

Read More »

Во Битола 15 нови позитивни на ковид 19

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2543 тестирања, а регистрирани се 477 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-221, Куманово-27, Дебар-1, Штип-13, Прилеп-24, Тетово-12, Струга-3, Велес-7, Битола-15, Охрид-17, Кавадарци-20, Гостивар-18, Гевгелија-5, Струмица-20, Крива Паланка-6, Радовиш-6, Крушево-5, ...

Read More »

Во Новаци отворена нова детска градинка за 50 дечиња

                Денеска во Новаци, во присуство на министерката за труд и социјална политика  Јагода Шахпаска  е отворена нова детска градинка “Бамби “, со капацитет од 50 легла.         -Отворањето на детски градинки во секое катче на државата останува наш  приоритет ...

Read More »

Регистрирани 520 нови случаи

Во последните 24 часа се направени 3.023 тестирања, а регистрирани се 520 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-231, Куманово-22, Дебар-11, Штип-10, Прилеп-9, Тетово-23, Струга-9, Велес-20, Битола-10, Охрид-22, Кавадарци-28, Гостивар-25, Гевгелија-8, Струмица-20, Крива Паланка-12, Радовиш-6, Крушево-2, Кочани-7, Пробиштип-5, Македонски Брод-2, Пехчево-4, ...

Read More »

Продолжен рокот за финансиска поддршка од 6000 ден. за 22.000 граѓани

Владата на Република Северна Македонија на денешната 38-ма седница донесе одлука за продолжување на рокот за искористување на средствата за финансиска поддршка на граѓани со низок доход, корисници на пензија, корисници на право на социјална сигурност на стари лица, млади ...

Read More »