Home / Вести

Вести

Опаѓа бројот на позитивните

Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 161, Куманово – 36, Битола и Прилеп – по 25, Охрид – 15, Тетово – 13, Штип – 10, Кавадарци, Струмица и ...

Read More »

Дезинфекција на образовните институции во Битола

        По подолго време од почетокот на пандемијата денеска во Битола, екипи на ЈП „Комуналец“ извршија вонредна дезинфекција пред сите градинки, основни и средни училишта и високо образовни институции, како и на автобуските постојки во градот.  Од кризниот штаб  велат ...

Read More »

Во Битола 59 позитивни, 1 починат

Во изминатите 24 часа од направени 3988 тестови, 824 се позитивни на коронавирус, а битката со Ковид-19 ја изгубија 31 лице. Во последните 24 часа се направени 3.988 тестирања, а регистрирани се 824 нови случаи на КОВИД-19 во:Скопје – 313, ...

Read More »

Заев на средбата со амбасадорката на Хрватска Тигањ:

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев денеска ја прими амбасадорката на Република Хрватска Нивес Тигањ, која на средбата ја пренесе благодарноста на државниот врв и на народот на оваа земја за брзата помош и поддршка за граѓаните ...

Read More »

Куќен притвор за Рашковски

Заради интерес на медиумите, а поврзано со соопштението на Основното јавно обвинителство „Под истрага четири лица за набавка на софтвер“, Основниот кривичен суд ја информира јавноста дека: денеска пред судија на претходна постапка, беа спроведени две лица со предлог на ...

Read More »

Во Битола хоспитализирани рекордни 152 пациенти

        Во Битола бројот на хоспитализирани лица се искачи на рекордни 152 лица позитивни на  ковид 19.         Само во текот на вчерашниот ден беа хоспитализирани 25 нови пациенти. Меѓу хоспитализираните е и еден советник од Советот на Битола.         ...

Read More »

Заев: Нема недопирливи

Повикувањето на поранешниот генерален секретар на Владата Драги Рашковски на информативен разговор во судот на претходна постапка за премиерот Зоран Заев е само уште една потврда дека нема недопирливи пред законот.„Без разлика дали некој бил генерален секретар некаде до есента, ...

Read More »

Познати кандидатите од Битола за Централниот одбор на СДСМ

                        Познати се кандидатите за Централниот одбор на СДСМ од Битола, кои треба да бидат избрани на претстојниот конгрес на Социјалдемокарсткиот сојуз.         Според информации на порталот на Битолски весник кандидати за ЦО  од Битола се: Васко Ковачевски, Златко ...

Read More »

Приведен екс генералниот секретар на Владата, Драги Рашковски

Полицијата го приведе поранешниот секретар во кабинетот на премиерот и поранешен генерален секретар на Владата, Драги Рашковски, во рамки на истрагата во случајот со набавката на софтверот за сообраќајни прекршоци. Приведен е и Даниел Станчев, сопственик на фирмата „Инвока груп“ ...

Read More »

Во Битола 71 позитивен

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 3.616 тестирања, а регистрирани се 908 нови случаи на КОВИД-19 во: Скопје – 367, Битола – 71, Куманово – 64, Прилеп – 49, Штип – 40, Велес ...

Read More »