Home / Избори 2021

Избори 2021

СДСМ и советниците на Поинаку денеска заедно го чистеа Копанки

                    Дали конечно политичарите во Битола ќе заборават на своите политички суети и предрасуди.           Денеска членови на СДСМ предводени од кандидатот за градоначалник Христо Кондовски и носителот на советничката листа на оваа партија Александар Димовски заедно со советниците ...

Read More »

Кондовски: Ќе ги зголемуваме капацитетите за искористување на европските фондови

Прекуграничната соработка на македонските општини со општините во соседните земји е од исклучително значење за искористување на европските фондови, сето тоа во функција на унапредување на квалитетот на живот на граѓаните. Ова денеска го изјави кандидатот на СДСМ и коалициските ...

Read More »

Заев повика на единство и гласање за Христо Кондовски

                        Вечерва пред реновираниот Офицерски дом во Битола,  СДСМ одржа граѓанска трибина на која  пред голем број членови и симпатизери какои граѓански здруженија и коалициони партнери говореа  кандидатот за градоначалник на Битола, Христо Кондовски и претседателот на СДСМ Зоран ...

Read More »

Заев: Да делуваме заеднички во спротивно постои ризик земјата да се врати назад во криза и неизвесност

Претседателот на СДСМ вечерва во Битола се сретна со претставници на граѓанскиот сектор, со граѓански активисти и општественици од овој град, каде со присутните разговараше за повеќе актуелни теми од интерес за битолчани. „Пред четири години државата беше заробена, изолирана, ...

Read More »

Резултатите одлична основа за победа во втор круг

        Во врска со резултатите постигнати во првиот изборен круг, кандидатот на СДСМ за градоначалник, Христо Кондовски на прес конференцијата изјави:         -Почитувани мои сограѓани,Ви честитам за мирниот, фер и демократски избирачки ден кој беше олицетворение на сиот изборен процес ...

Read More »

Тони Коњановски: Битола предвесник на сите победи

          На првата прес конференција по изборната победа во првиот круг, кандидатот на  ВМРО ДПМНЕ и коалицијата, Тони Коњановски изјави:           -Мои битолчани,Ви благодарам !!!!           Ви благодарам што самите, силно и јасно одлучивте за себе, за својот град!           ...

Read More »

Јасмина Гулевска го призна поразот

Актуелната градоначалничка на Општина Могила Јасмина Гулевска го призна поразот на локалните избори од својот противкандидат од ВМРО ДПМНЕ и  им се заблагодари на могилчани за соработката во изминатите 4 години. Преку својот Фејсбук профил им порача -Да сте ми ...

Read More »

Благодарност до битолчани од Коалицијата Одлучно

Почитувани пријатели, На последниот ден од оваа кампања, сакам да ја изразам, од името на целата советничка листа на Движењето ОДЛУЧНО, огромната благодарност за одличниот прием, и гостопримливоста која ја имавме од сите граѓани на Битола. На сите нив им ...

Read More »

Кондовски: Заокружи 12 за победа на Битола уште во првиот изборен круг !

Кондовски: Заокружи 12 за победа на Битола уште во првиот изборен круг !             Почитувани мои сограѓани, Драги битолчанки и битолчани, Денес заедно ја заокружуваме една од најпрогресивните и најпозитивните изборни кампањи. Изборен процес, проследен со фер и демократска атмосфера ...

Read More »

Кондовски: Поголема поддршка за пчеларството

Пчеларството е погодено од  климатските промени, затоа ќе обезбедиме поголема поддршка Нашиот регион е познат по производството на квалитетен мед, особено органски мед. Таа традиција треба да ја искористиме за што повеќе нови млади пчелари тука да си ја гледаат ...

Read More »