Don't Miss
Home / Избори 2024

Избори 2024

Петмина пратеници од Битола: Лозановска, Милeвски, Ангелевска, Костадиновска-Стојчевска и Бендевска

Во новиот состав на Парламентот влегуваат дури петмина пратеници од Битола, од нив четири жени и еден маж.  Мандат добија Олга Лозановска, Пеце Милевски и Силвана Ангелевска од ВМРО-ДПМНЕ , Бисера Костадиновска- Стојчевска од СДСМ и Весна Бендевска од партијата ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ ја прослави победата на изборите пред Општинскиот комитет

Пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ во Битола симпатизерите на партијата ја прославија победата на вчерашните Парламентарни и втор круг на Претседателски избори. -Никој не победил народ! Благодариме, Битола!Битола секогаш е носител на промените.Државата во рацете на народот-им порача на членовите и ...

Read More »

Јован Митрески од Битола: Да не дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да ја уништува иднината на нашите деца

Не случајно завршниот митинг, митингот со кој го завршуваме дваесетдневниот карван во Петтата изборна единица е овде во Битола, во градот на конзулите, во градот кој отсекогаш бил носител на прогресот, во градот кој секогаш сакал да оди напред, да ...

Read More »

Од Битола дистрибуирани 3.600.000 гласачки ливчиња за претседателските и парламентарните избори

           Денеска рано изутрина  од печатницата „Киро Дандаро“ во Битола,  тргна доверливиот гласачки изборен материјал до општинските изборни комисии. Според првиот човек на Печатницата „Киро Дандаро“, Петар  Милошевски дистрибуирани се  3.600.000 ливчиња, за кои беа потрошени 40 тони на хартија. ...

Read More »

Пеце Милевски: Доста е од корумпирани политичари, на кои политиката им е бизнис

Верувам во промени, во горда Македонија!- рече Пеце Милевски кандидат за пратеник на ВМРО- ДПМНЕ на вчерашниот митинг  во Битола, што се одржа на плоштадот „Магнолија“.  -Верувам во промени, верувам во човекот кој од партијата кои многу фактори посакуваа да ...

Read More »

Мицкоски од Битола најави голема победа и освојување на 61 пратеничко место

На вечерашниот митинг на плоштадот „Магнолија“ во Битола, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски истакна дека на овие избори ќе победи Македонија и народот и дека доаѓа бранот на промените. -Бранот на промените ќе заврши на 8 мај. Овој бран е ...

Read More »

Пеце Милевски: Огромна благодарност до сите граѓани на Битола за големата поддршка

Нема поголема чест, нема поголемо задоволство кога во пресудните моменти заедно со народот влегуваш во битка и ја добиваш!, објави лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Битола Пеце Милевски и кандидат за пратеник по вчерашените претседателски избори. -Нашата кандидатка идната претседателка на Македонија ...

Read More »

Силјановска Давкова: Немам зборови со кои можам да ја изразам благодарноста

Немам зборови со кои можам да ја изразам благодарноста, напати дури се срамам зарем е можно толку луѓе вака да реагираат. Не мислам дека сум посебна од многу работи, само знам дека она што ќе го ветам ќе го остварам ...

Read More »

Пендаровски од Битола: Не смееме да дозволиме режимот на Груевски повторно да се инсталира во Македонија

Kандидатот за претседател на СДСМ и Коалицијата за европска иднина Стево Пендаровски на вечерашниот граѓански собир на плоштадот „Магнолија” во Битола упати остри критики кон кандидатката на ВМРО-ДПМНЕ Гордана Силјановска-Давкова и партијата која ја предложи за претседателски кандидат дека доколку тие ...

Read More »

Мицкоски за МИА: ВМРО-ДПМНЕ ќе успее да консолидира 61 пратеник, преферираме коалиција со албанската опозиција

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски во интервју за МИА вели дека по 8 мај, денот на гласањето за парламентарните избори, коалицијата „Твоја Македонија“ ќе биде апсолутен победник. Смета дека ќе успеат да консолидираат 61 пратеник и додава дека за коалициски ...

Read More »