Home / Uncategorized

Uncategorized

Домакинското работење ја наполна општинската каса

                         Во пресрет на 4 Ноември, денот на ослободувањтео на Битола, Битолски весник го реалзира традиционалнаото (прêт)празнично интервју со градоначалничката на Битола, м-р Наташа Петровска, која и покрај огромната анфажираност околу подготовките з апразникот сепак најде време да даде ...

Read More »

Градинките на “ Мајки цвет “ “ процветаа “ со нова боја

  Во текот на летните месеци, во сите седум детски градинки во рамките на ЈОУДГ „Мајски цвет“, се изведуваат крупни изведбени зафати. По 15 години, се врши бојадисување на сите градинки кои се во состав на оваа јавна установа. Бојадисувањето ...

Read More »

“Тра ла ла “ најдобар музички детски фестивал во Европа

Со одржувањето на гала-концертот со Камерниот оркестар и настапот на 14-те финалисти, како и врачувањето на наградите за најдобрите, во Битола се спушти завесата на интернационалниот, јубилен 20 по ред, музички детски фестивал „Тра ла ла“. На фестивалот годинава зедоа ...

Read More »

Сите на одмор, Македонија во мајчина

Македонија ја тресе невиден скандал со аферата “Рекет“. По објавувањето на видеоснимката во еден италјански весник како Орце Камчев на Боки 13 и Зоки Кичеец му брои 1,5 милион евра јавноста во Македонија е згрозена, а оваа афера ја стерсе ...

Read More »

Загина 46 годишен битолчанец кај Тополчани

Во тешка сообракајна несреќа која се случи ка Тополчнаи 46-годишен битолчанец го изгуби својот живот. Како што информираат од полицијата четири лица се здобиле со повреди, но се надвор од животна опасност. Сообраќајката се случила откако се судриле автомобил „Опел ...

Read More »

Дали Боки 13 со парите од рекетирањето наместо старски домови ја направил 1 ТВ?

Иако јавната обвинителка Вилма Рускоска заедно со својата колешка од СЈО Катица Јанева во екот на истрагата за аферата “ Рекет“ заминаа на одмор благодарение на истражувачките новинари се повеќе се стега обрачот околу оваа афера која ја треси Македонија ...

Read More »

Крај на последната надеж

                                       Кога пред нешто повеќе од 4 години во Пржино, по договор на сите релевантни политички лидери, како на власта така и на опозицијата консензуално беше постигнат договор да се формира СЈО и Катица Јанева да биде специјален јавен ...

Read More »

Телевизиите како пералници на пари

Како што стојат работите телевизијата 1 ТВ ке ја доживее истата судбина на ТВ Нова. Двете телевизии имаа(т) иста судбина, По Сеад Кочан и вториот газда на медиум, Боки 13 заглави в затвор. Со оглед на тоа што голем број ...

Read More »

Васко Ковачевски на местото на Драган Миновски!?

Премиерот Зоран Заев, денеска ги соопшти имињата на носителети на функции кои се опфатени со „метлата“ најавена уште пред изборите. Реконструкцијата овојпат опфати десетици директори, членови на управни и надзорни одбори. Меѓу нив се директорите на МЕПСО и ЕЛЕМ, Сашо ...

Read More »
error: Content is protected !!