Home / Uncategorized

Uncategorized

ГРАФИЧКАТА СТРУКА ОД СОУ „ТАКИ ДАСКАЛО“ СО ДОНАЦИЈА НА КНИГИ

Графичката струка од СОУ „Таки Даскало“ – Битола во соработка со Друштвото на писатели „Битолски книжевен круг“ деновиве реализираше донација на книги и обележувачи за книги по повод 23 април – светскиот ден на книгата и авторското право. Учениците графичари ...

Read More »

Вирулентноста најголема во Битола

Битола спаѓа во градовите каде вирулентноста е најголема во Македонија. Според докторот Жарко Караџовски движењето на Р 0, што кажува колку лица заразува едно лице, не е ист секаде -највисок е Битола со 1,42, потоа следуваат Куманово и Тетово со ...

Read More »

Наместо за три недели модуларната болница во Битола доцни преку 3 месеци

                        Кога во ноември минатата година беше промовиран идејата за изградба на Модуларна ковид болница од страна на директорката на Клиничката болница во Битола Билјана Гагачевска и градоначалничката на Битола, Наташа Петровска беше речено дека модуларната ковид болница ќе ...

Read More »

Заразените во Занзибар немале африкански туку британски сој на вирус

Анализите направени во лабораторијата во МАНУ покажаа дека двајцата сопружници кои се вратија од патување во Занзибар и се ковид-позитивни го имаат британскиот сој на вирусот. Засега, во земјава сè уште не е потврдено дека јужноафриканската варијанта е присутна.„Според анализите ...

Read More »

По ЛДП и Демократскиот сојуз на Павле Трајанов ја напушта коалицијата

Премиерот тврди дека е стабилно парламентарното мнозинство по излегувањето на пратениците од ЛДП од владејачката коалиција. Одлуката да настапуваат самостојно ја смета за удар кон СДСМ иако имаат легитимно право на ваков потег. Запознаен бил со ставот на ЛДП да ...

Read More »

Во Битола нема нови заболени, а 26 оздравени лица

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 726 тестирања, а регистрирани се 75 нови случаи на ковид-19 во:Скопје – 45, Кавадарци – 11, Прилеп – 8, Струга – 3, Неготино, ...

Read More »

Невообичаена “кетеринг служба“ во Инфективното одделение

        Пациентите кои се лекуваат на Инфективното одделение во Клиничката болница поради заразата од Ковид 19 немаат можност да комунцираат со своите најблиски.         Поради таквите забрани за контакт со  најблиските тие не можат да ги добијат ни разните продукти ...

Read More »

Регистрирани 493 нови случаи

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.366 тестирања, а регистрирани се 493 нови случаи на ковид-19, и тоа во: Скопје-210, Куманово-28, Штип-14, Прилеп-14, Тетово-7, Струга-6, Велес-34, Битола-15, Охрид-24, Кавадарци-32, Гостивар-10, Гевгелија-17, Струмица-17, Крива Паланка-6, Радовиш-7, ...

Read More »

Владата донесе одлука за прераспределба на средствата од буџетските корисници

Владата на Република Северна Македонија на денешната 29-та седница ја донесе Одлуката за прераспределба на средства помеѓу буџетските корисници на централната власт и помеѓу фондовите. Целта на оваа прераспределба, со која се алоцираат нешто повеќе од 1,3 милијарди денари, односно ...

Read More »

Регистрирани 1161 случај

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 3114 тестирања, а регистрирани се 1161 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-410, Куманово-54, Дебар-19, Штип-54, Прилеп-59, Тетово-58, Струга-25, Велес-55, Битола-75, Охрид-51, Кавадарци-55, Гостивар-38, Гевгелија-38, Струмица-27, Крива Паланка-10, Радовиш-14, Крушево-1, ...

Read More »