Home / Колумни

Колумни

Малку желби, многу предизвици

                        Старата 2020 година, која ни донесе толку многу грижи, стресови, непроспиени ноќи и тешкотии веќе е зад нас.         Веќе ги живееме првите денови  од толку очекуваната и посакувана Нова 2021 година, во која сите до еден посакуваме ...

Read More »

Година за (не)заборав

                                    До крајот на оваа, 2020 и почетокот на идната, 2021 година, останува само уште еден ден.         За 24 часа ќе ја испишиме последната страница од оваа, по многу нешта исклучително тешка и трагична година, која не ...

Read More »

Доброволна бугаризација

                                И покрај оптимизмот на македонските власти сепак годинава нема да се одржи првата меѓувладина конференција со ЕУ  за  почеток на преговорите за влез во  ЕУ.         Деновиве Македонија уште еднаш е спречена на својот европски пат.         Македонија ...

Read More »

(Консензуално)едноумие

                                Кога по  речиси 25 години макотрпни, тешки и би рекол фрустрирачки преговори околу спорот со Грција за името, на 17 јуни 2018 година, во  Нивице,Преспа беше потпишан Преспанскиот договор се чинеше дека конечно Македонија може да здивне и ...

Read More »

Во корист на сопствената штета

                        Пандемијата од корона вирусот во изминатите денови  ми се чини го доживува својот  пик.         Во Македонија, а во таа смисла и Битола  човечките животи веќе подолго време се (само)статистичка бројка.         Секоја вечер и утро буквално ни ...

Read More »

Демократура

                                Во изминатите 30 години, од воведувањето на плурализмот на македонската политичка сцена се  изнаслушав какви не приказни за  едноумието во Македонија  и т.н. самоуправен социјализам.         Иако политичките партии, кои тогаш се формираа, сите, без исклучок, демократијата и ...

Read More »

Мицкоски и неговите алиби политики

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски се повеќе ми наликива на главот лик во делото на Радое Домановиќ”Водач” Тој деновиве изјави дека  неговата партија нема да учествува на претстојните локални избори за градоначалник во Штип и Пласница. Според неговата изјава причината ...

Read More »

Оставката како (не)морален чин

                   Последните денови на македонската политичка сцена како ковид-19 се шири зборот „оставка”. Последните денови, преполна уста со зборот „оставка” имаат и  луѓето од власта и од опозицијата при меѓусебните партиско-политички пресметки.  Аргументирано или не при секое препукување настапите ги ...

Read More »

Благонадежниот Љубчо

                                       Откако подолг период буквално го снема од политичката сцена  и му се посвети на бизнисот, екс премиерот на Македонија  Љубчо Георгиевски деновиве повторно се огласи во јавноста.           Овој пат “благонадежниот  “, Љубчо се појави во улога на ...

Read More »

Пандемијата не признава прогнози

                                    Слушајќи го деновиве претседателот на Комисијата за заразни болести д-р Жарко Караџовски, на прес конференцијата која  ја одржа заедно со министерот за здравство Венко Филипче, не знам зошто, но  во истиот момент помислив на стиховите од ...

Read More »