Home / Колумни (page 4)

Колумни

 • “Бомбардирања без задршка”

                                         Тоа што многумин...

 • Кусурџии

                                        Во моментот кога Македонија се соочува со најтешката здравстве...

 • (Не)одговoрност

                                                  Уште не...

 • Датум

                  &nbs...

 • Вандали(зам)

                                               Иако не си...

Датум

                                                  Дали Македонија ќе добие датум за почеток на преговорите за влзе во ЕУ, или не ?           Ова прашање во последните денови стана најпоставуваното во нашата држава.            Додека народот во Македонија секојдневно и најчесто се прашува ...

Read More »

Лекцијата на Мирсад

                                      Битола со години, ако не и со децении никако не можеше да се справи со депонијата кај Обиколницата, на Регионалниот пат Прилеп-Охрид.           Оваа обиколница со години беше вистинско ругло, од чиј изглед се срамеа не само жителите ...

Read More »

Изгубени декларативни битки

                                       Неделата што измина ќе остане запаметена по непримерната изјава на премиерот Зоран Заев дека тој и Владата нема да дозволат некои криминалци, еден суетен новинар и еден педер ( по каракетр ) да ја срушат Владата!           Иако ...

Read More »

“Употребени и злоупотребени”

                             Одамна е познато дека Македонија била држава на употребени и злоупотребени граѓани.           Долга е листата на обичните смртници кои  во текот на животот биле употребени и злоупотребени од разни структури и сомнителни лица.            Во голем број случаи ...

Read More »

Опасни игри со минатото и иднината

                                      Во петокот, на 2 август, Република (Северна) Македонија   го прослави својот  прв Илинден.           На 2 август, се навршија  точно 116 години од  денот кога Македонскиот народ, заедно со останатите народи  кои живеаја на  овие простори се ...

Read More »

Крај на последната надеж

                                       Кога пред нешто повеќе од 4 години во Пржино, по договор на сите релевантни политички лидери, како на власта така и на опозицијата консензуално беше постигнат договор да се формира СЈО и Катица Јанева да биде специјален јавен ...

Read More »

До Копанки преку Скопје

Поништувањето на дел од Решението за легализација на планинарскиот дом “Копанки “ и административното одземање на домот од планинарско спортскиот клуб Пелистер, веќе неколку дена е централна тема во  битолската јавнос           Додека локалната власт смета дека со поништувањето на ...

Read More »

Кој си игра со локалните медиуми?

                                         Дали на локалните медиуми во Битола  му претстои дефинитивен крај и згаснување?           Ова прашање деновиве беше отворено поставено  пред првите луѓе на Советот за етика, кои беа во посета на Битола и заедно со битолските новинари ...

Read More »

Солзите на Кочо

                                       Како човек кој 40 години професионално е присутен во новинарството, кој пишувал на разни  теми, од  секојдневието и кој како дописник на десетина весници и ревии, во екс Југославија, видел секакви настани( среќни и тажни) можам слободно да ...

Read More »

Метла

                                               Иако метлата, како средство за чистење на ѓубрето одамна е исфрлена од употреба и најголемиот број домакинки истата не ја употребуваат кога сакаат да го сметат ѓубрето од својот дом, или двор, сепак во последно време, метлата е ...

Read More »
error: Content is protected !!