Home / Колумни (page 3)

Колумни

 • Црвен килим за Груевски

  Црвениот ќилим, кој пред локалните избори беше синоним за филмските фестивали, кај нас доби политичк...

 • Ревизија и на нашето аминување

  Деновиве, откако дојде до смена на централната и локалната власт, сведоци сме на секојдневни најави ...

 • Кога суетата ја засени љубовта

  Искрен да бидам  во изминатите децении сум напишал доста текстови и колумни за Битола. Многу мастило...

 • Шарлатан(ни)

  За битолскиот градоначалник Владимир Талески кој деновиве  доби нова кривична пријава случајот “ Тра...

 • Општината тоа сум јас

  Во минатите неколку броеви надолго и нашироко пишувавме за суетната политика  на сега веќе екс градо...

Медиумите дежурни виновници

Иако сеуште се свежи сеќавањата  за медиумското едноумие кое владееше во државата, во сите 11 години, кога лидерот на ВМРО ДПМНЕ и премиер Никола Груевски буквално 24 часа на ден беше присутен во медиумите, кои  дење ноќе известуваа за неговите ...

Read More »

Кога желбите на децата нема кој да ги слушни

Од пред  неколку дена училишното ѕвонче означи крај на уште една учебна година. Од понеделникот, 11 јуни, учениците заминаа на летен одмор. Иако од летниот распуст од три месеци поминаа само неколку дена децата веќе размислуваат како и каде ќе ...

Read More »

(Не)задоцнето освестување

Пред многу, многу години, во една прилика, кога речиси ништо не знаев како функционира животот, се сеќавам како во сон, мојот покоен дедо Методија,  ми рече. -Иако добро е да се навраќаш во минатото, но секогаш труди се да гледаш  ...

Read More »

Груевски и Заев ја поставија сцената за промена на името

Пишува: Јанко Бачев Универзитетски професор   Своето име Македонија го носи непрекинато како единствена земја на Балканот, од околу IX век пр. н. е. па до денеска, речиси три милениуми. Во еден долг и континуиран историски процес, кој трае со ...

Read More »

Диригирани “патриоти”

Во Македонија се случи и тоа што јавноста долго време, речиси три месеци, беше уверувана дека никогаш нема да се случи. Република Македонија доби влада, чиј премиер е лидерот на СДСМ Зоран  Заев. Тоа што е интересно е што по ...

Read More »

Веце мистерија која траe

Пишува: д-р Јанко БАЧЕВ Помина 28-ми април во уште едно потсетување, дека пред шеснаесет години од заседа кај Вејце ѕверски беа мачени и убиени осуммина македонски бранители во најкрвавиот и најбрутален масакар во поновата македонска историја. Злосторството кај Вејце и ...

Read More »

Безвластие

    Македонија е како Белгија. За тие кои заборавиле да ги потсетиме кога пред неколку години, поради несогласувања на политичките партии, Белгија не можеше да состави влада дури повеќе од две години. Цели две години и повеќе им требаше ...

Read More »

Денови кога сите имавме иста желба

Новата година беше и помина. И битолчани, како и најголемиот број граѓани на Македонија, старата 2016 година, за која сите се согласни дека беше една од најтешките, ја испратија со желби никогаш повеќе да не се повтори и да не ...

Read More »

Година на искушенија

За три дена и оваа година ќе стане минато. Уште само три дена не делат од денот кога ќе и кажеме збогум на оваа, 2016 година и ќе ја пречекаме Новата 2017 година. За три дена сите ние ќе испишеме ...

Read More »

Постизборен молк

Парламентарните избори завршија, барем што се однесува до предизборната кампања, гласањето и до пребројувањето на гласовите. Остана недовршена само работата на Управниот суд, каде што полека ги приведуваат докрај сите оние недоречености или неправилности (зависи од која страна на гласачката ...

Read More »
error: Content is protected !!