Home / Колумни (page 5)

Колумни

 • “Бомбардирања без задршка”

                                         Тоа што многумин...

 • Кусурџии

                                        Во моментот кога Македонија се соочува со најтешката здравстве...

 • (Не)одговoрност

                                                  Уште не...

 • Датум

                  &nbs...

 • Вандали(зам)

                                               Иако не си...

Одиме натаму

                                              Во понеделникот, на 29 април Битолски весник го одбележа својот редок јубилеј 55 години од излегувањето на првиот број.           Овој број, кој читателите ќе го имаат во своите раце е првиот број, со кој Битолски весник почна ...

Read More »

Првиот буквар на битолчани

                                                Денеска  Битолски весник  го одбележува својот редок  јубилеј, 55 години од излегувањето на првиот број.           На 29 април, во деновите кога македонските христијани и верници ги празнуваат Велигденските празници и во пресрет на празникот на трудбениците 1 ...

Read More »

Претседател за сите

                                       В недела, на 21 април  точно 1.808.131 гласач, колку што се запишани во Избирачкиот список,  по прв пат од  својата  28 годишна независност и сувереност ќе  бираат претседател на Република Северна Македнија.           За прв пат во својата ...

Read More »

Политички статисти

                                               Изминатиот викенд Битола беше домакин на двете најголеми политички партии, кои  ги одржаа (пред)изборните митнизи за претстојните претседателски избори, кои ќе се одржат на 21 април и доколку има потреба од втор круг на гласање, на 5 ...

Read More »

Вековни казни за дневни политики

            Деновиве судијката Добрила Кацарска им ги изрече првостепените  пресуди на дел од обвинетите во случајот “27 април” и упадот во Собранието, при изборот на Талат Џафери за претседател на Парламентот.           Судијката Кацарска сите  16 обвинети, од вкупно ...

Read More »

Манифестација која ги руши сите бариери

                           Во петокот, на 22 февруари Битолски весник ја одржа својата 20 по ред, јубилејна манифестација “ Избираме најуспешни битолчани 2018”.           Според сите присутни во салата “ Вавилон “,  како и гледачите  на ТВ “ Тера”, кои во ...

Read More »

“Ексклузивни” манипулации

                                      По долги најави и рекламирања, во саботата, на неговата телевизија Сител, азилантот и бегалецот Никола Груевски, го даде толку очекуваното и најавувано  “ексклузивно “ интервју.           Додека во изминатите месеци неколку редакции со деновиве се обидуваа да го ...

Read More »

Нови(предвремени)избори за стари теми

                                   По ратификацијата на Преспанскиот договор во Парламентот во Атина,  Република(Северна ) Македонија е пред нов избор.           Незадовона од промената на Уставното име, опозиционата ВМРО ДПМНЕ, предводена од лидерот, Христијан Мицкоски  бара нови предвремени парламентарни избори на кои ...

Read More »

Политичка деменција

                                         Деновиве, откако во Собранието на Република Македонија помина Законот за прифаќање на уставните амандмани во “ ексклузивно интервју “  на јавноста и се обрати  вечно “талентираниот старо- млад политичар”  на ВМРО ДПМНЕ, Александар  Николовски, кој во самобендисан  ...

Read More »

Истргувана Република (Северна)Македонија

          Искрен да бидам  дента, на 11 јануари, откако пратениците во Собранието го изгласаа новото име на Република Македонија, во Република Северна Македонија  и откако вечерта заспав со едно име, а се разбудив со друго име на државата,  првиот ден ...

Read More »
error: Content is protected !!