Home / Вести / Алармантно:Шестмина починати лица во Битола

Алармантно:Шестмина починати лица во Битола

734 нови случаи на Ковид-19 во третиот бран од заразата се регистрирани во изминатите 24 часа, соопшти Министерството за здравство согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Во последните 24 часа се направени 3.246 тестирања, а регистрирани се 734 нови случаи на КОВИД-19 во:

Скопје – 313, Битола – 75, Куманово – 46, Прилеп – 38, Тетово – 36, Велес – 34, Гостивар – 26, Охрид – 24, Струмица – 22, Кавадарци – 19, Штип – 17, Кочани – 14, Гевгелија и Виница – по 10, Кичево и Неготино – по 9, Ресен – 8, Берово – 4, Радовиш, Делчево и Валандово – по 3, Свети Николе, Богданци и Дојран – по 2, Струга, Крива Паланка, Дебар, Кратово и Македонски Брод – по 1.

Регистрирани се 621 оздравени пациенти од:

Скопје – 330, Кавадарци – 40, Велес – 37, Тетово – 29, Штип – 25, Неготино – 21, Гостивар – 19, Битола – 18, Гевгелија – по 14, Куманово и Кочани – по 13, Демир Капија – 10, Пробиштип и Кичево – по 9 , Свети Николе – 8, Берово – 7, Пехчево – 6, Ресен – 4, Богданци – 3, Прилеп и Кратово – по 2, Виница и Демир Хисар – по 1 .

Пријавени се вкупно 35 починати лица: 12 од Скопје ( 87г , 84г , 81г , 80г ,77г , 75г , 74г , 72г , 72г , 70г , 70г , 61г ) , 6 од Битола ( 88г, 84г, 75г, 63г, 63г и 59г) , 4 од Охрид ( 78г, 75г, 73г и 28г ), – по 2 од Гевгелија (75г и 64г) , Куманово (73г и 60г) , Демир Капија (83г и 63г) и Кичево (78г и 68г) и – по 1 починат од Гостивар (77г) , Кочани (79г) , Виница (72г) , Велес (67) и Радовиш (49г). Сите 35 пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.246 тестови преку: ИЈЗ-602, ЦЈЗ Скопје-85, ЦЈЗ Битола-113, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–0, МАНУ-125, Жан Митрев (Филип Втори)-173, Авицена-319, Биотек-323, Систина-346, лабораторија Лаор-633, Синлаб – 25, Ремедика-45, Плодност – 72, Генеа – 0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 385.

Досега во земјата се направени вкупно 641.573 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 134.867, бројката на оздравени пациенти е 109.297, на починати е 3.940, а бројот на активни случаи изнесува 21.630.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)

Скопје 60299, активни 10584

Прилеп 7291, активни 1166

Куманово 7170, активни 1078

Тетово 6471, активни 666

Битола 4813, активни 1032

Велес 4712, активни 814

Гостивар 4672, активни 526

Кавадарци 4601, активни 728

Штип 4392, активни 491

Охрид 4282, активни 896

Струмица 3391, активни 430

Струга 2729, активни 275

Кочани 2335, активни 280

Кичево 2093, активни 226

Неготино 1988, активни 381

Гевгелија 1914, активни 409

Свети Николе 1306, активни 123

Крива Паланка 1100, активни 126

Ресен 1066, активни 203

Радовиш 943, активни 142

Берово 880, активни 127

Дебар 868, активни 64

Делчево 865, активни 107

Пробиштип 709, активни 91

Виница 651, активни 104

Валандово 544, активни 98

Крушево 439, активни 127

Богданци 425, активни 80

Демир Капија 369, активни 76

Кратово 337, активни 29

Демир Хисар 331, активни 43

Македонски Брод 313, активни 44

Пехчево 238, активни 31

Македонска Каменица 212, активни 18

Дојран 118, активни 15

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*