Home / Вести / Конечно Битола без позитивни и починати лица

Конечно Битола без позитивни и починати лица

Во последните 24 часа се направени 1.489 тестирања, а регистрирани се 14 нови случаи на КОВИД-19 во:
Скопје – 10, Куманово, Кавадарци, Ресен и Македонски Брод – по 1.
Регистрирани се 103 оздравени пациенти од:
Скопје – 40, Струмица – 8, Куманово и Кавадарци – по 7, Охрид и Виница – по 6, Прилеп и Кратово – по 4, Велес, Свети Николе, Радовиш и Берово – по 3, Битола – 2, Штип, Кочани, Кичево, Неготино, Крива Паланка, Делчево и Пробиштип – по 1.
Пријавени се вкупно 13 починати лица: по 3 лица од Скопје (61г,76г, и 86г) и Гостивар (63г,69г, и 83г), по едно лица од Струмица (80г), Кавадарци (86г), Прилеп (70г), Кочани (76г), Тетово (68г), Гевгелија (50г) и Валандово (72г).
Од пријавените, 5 лица се починати во домашни, а останатите 8 во болнички услови.

Направени се 1.489 тестови преку: ИЈЗ-76, ЦЈЗ Скопје-0, ЦЈЗ Битола-28, ЦЈЗ Прилеп-0, ЦЈЗ Тетово–0, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-5, Институт за микробиологија–0, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-104, Авицена -159, Биотек-345, Систина-121, лабораторија Лаор-0, Синлаб-0, Ремедика-30, Плодност–44, Генеа–0, Никоб лаб-9, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 568.

Досега во земјата се направени вкупно 779.581 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.071, бројката на оздравени пациенти е 147.043, на починати е 5.342, а бројот на активни случаи изнесува 2.686.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68413, Активни 1087
Куманово 8806, Активни 251
Прилеп 8283, Активни 117
Тетово 7207, Активни 103
Битола 6286, Активни 181
Велес 5466, Активни 65
Гостивар 5164, Активни 42
Кавадарци 5151, Активни 31
Охрид 4994, Активни 180
Штип 4956, Активни 49
Струмица 4106, Активни 68
Струга 2979, Активни 65
Кочани 2785, Активни 45
Кичево 2550, Активни 73
Гевгелија 2189, Активни 23
Неготино 2182, Активни 20
Свети Николе 1522, Активни 32
Ресен 1234, Активни 34
Крива Паланка 1219, Активни 6
Радовиш 1150, Активни 54
Берово 1027, Активни 1
Делчево 971, Активни 24
Дебар 939, Активни 5
Виница 881, Активни 41
Пробиштип 789, Активни 10
Валандово 665, Активни 3
Богданци 494, Активни 4
Крушево 489, Активни 22
Демир Хисар 397, Активни 18
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 373, Активни 16
Македонски Брод 359, Активни 3
Пехчево 268, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 12
Дојран 132, Активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*