Home / Вести / Расте бројот на новозаразени лица

Расте бројот на новозаразени лица

Во последните 24 часа се направени 2.518 тестирања, а регистрирани се 19 нови случаи на ковид-19: Тетово – 11, Скопје – 8.

Забележани се 4 оздравени пациенти од: Скопје – 2, Прилеп и Тетово – по 1.

Не се регистрирани починати пациенти.

Направени се 2.518 тестови преку: ИЈЗ-137, ЦЈЗ Скопје-33, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-20, ЦЈЗ Тетово–22, ЦЈЗ Куманово–13, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-2, лабораторија болница Козле-0, УК Пулмологија со алергологија 13, ГОБ 8-ми Септември-7, Институт за микробиологија–17, МАНУ-0, Жан Митрев (Филип Втори)-43, Авицена-136, Биотек-163, Систина-58, лабораторија Лаор-115, Синлаб-16, Ремедика-14, Плодност–20, Генеа–10, Никоб лаб-553, ВФВ Медикал-30, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1.061.

Досега во земјата се направени вкупно 900.165 тестирања на ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.760, бројката на оздравени пациенти е 150.118, на починати е 5.486, а бројот на активни случаи изнесува 156.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно) Активни случаи (вкупно)
Скопје 68.693, Активни 56
Куманово 8.884, Активни 11
Прилеп 8.328, Активни 5
Тетово 7.274, Активни 34
Битола 6.309, Активни 5
Велес 5.474, Активни 2
Гостивар 5.185, Активни 4
Кавадарци 5.155, Активни 2
Охрид 5.021, Активни 11
Штип 4.960, Активни 0
Струмица 4.123, Активни 6
Струга 2.982, Активни 1
Кочани 2.792, Активни 0
Кичево 2.600, Активни 13
Гевгелија 2.195, Активни 0
Неготино 2.184, Активни 0
Свети Николе 1.524, Активни 0
Ресен 1.234, Активни 0
Крива Паланка 1.227, Активни 1
Радовиш 1.161, Активни 0
Берово 1.032, Активни 3
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активни 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активни 0
Македонски Брод 359, Активни 0
Пехчево 269, Активни 1
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*