Home / Tag Archives: битола

Tag Archives: битола

Младите од Пелагонија промовираа иновативни решенија за новата енергетска визија за Битола

Младите од Битола и Пелагонискиот регион на денешниот настан „Нова енергетска визија за Битола“ што се одржа на платото пред Офицерскиот дом преку креативни изработки промовираа решенија и иновации за намалување на потрошувачката на енергија и подобрување на енергетската ефикасност. ...

Read More »

Под мотото „Слободата живее тука“ во Битола ќе се одржи јубилејното 25. издание на Фестивалот на монодрамата

Со музичкиот спектакл „Глумците пеат“ свечено ќе биде отворен 25. по ред издание на Интернационалниот Фестивал на монодрамата кој од 25 до 31 мај, традиционално ќе се одржува во Битола во организација на Центарот за култура. Фестивалот на монодрамата го ...

Read More »

Донација на Здружението „Од рака на рака“ од Шведска за Клиничката болница во Битола

Повеќегодишните соработници на Општина Битола, семејството Русенгрен од Шведска, преку нивното Здружение „Од рака на рака“ (Hand Till Hand), во соработка со непрофитабилната организација „Macedonia Schools proje“ од САД, чиј претседател е македонски иселеник, Блажо Миташев и со техничка поддршка ...

Read More »

Јован Митрески од Битола: Да не дозволиме ВМРО-ДПМНЕ да ја уништува иднината на нашите деца

Не случајно завршниот митинг, митингот со кој го завршуваме дваесетдневниот карван во Петтата изборна единица е овде во Битола, во градот на конзулите, во градот кој отсекогаш бил носител на прогресот, во градот кој секогаш сакал да оди напред, да ...

Read More »

Грк починал во казино во Битола

Лекар од Итна медицинска помош Битола вчера во 18.30 часот во СВР Битола пријавил дека кај нив, од казино во хотел во Битола, бил донесен Н.К.(62), државјанин на Грција, без знаци на живот. Лекарот констатирал смрт, а по наредба на ...

Read More »

Во Битола до 17 часот гласале 50 проценти од избирачите

На денешните претседателски избори во Битола до 17 часот гласале околу 50 отсто од избирачите запишани во единствениот Избирачки список. Ова за „Слободен печат“ го изјави претседателот на Општинската изборна комисија на Битола, Игор Талевски. Според него, се очекува во ...

Read More »

Гласањето во Битола се одвива без проблеми

Точно во 7 часот изутрина навреме беа отворени сите 170 гласачки места во Општина Битола. До 9 часот кога беше направен првиот пресек на излезноста, според претседателот на Општинската изборна комисија Игор Талевски гласале 4,55 проценти од вкупните избирачи запишани ...

Read More »

Стевчо Јакимовски: Македонија не смее да води еднонасочни политики

Кандидатот за претседател на државата од ГРОМ и Коалицијата „Храбро за Македонија“ Стевчо Јакимовски вечерва од плоштадот „Магнолија“ во Битола оценувајќи го досегашниот тек на изборната кампања за претседател на државата, истакна дека тоа што нема телевизиски дуел меѓу претседателските ...

Read More »

Салонот за убавина „Lumière“ во Битола ќе се погрижи да блеснете во вашето најубаво беспрекорно и гламурозно издание досега!

За секоја ваша пригода и убав настан препуштете се во рацете на вистински професионалци. Изберете ја вашата омилена шминка и фризура за посебните мигови и дозволете врвни професионалци да се погрижат за вашиот блескав и гламурозен изглед. Доколку барате идеално ...

Read More »

Бујар Османи: На граѓаните доста им е од национализам и лажен патриотизам

-Битола е најсоодветното место од каде што можам да ја пратам пораката, бидејќи Битола е Македонија во мало и мојата визија како европски претседател преку Европскиот фронт е да создадеме едно силно единство помеѓу сите етнички заедници, и сите граѓани ...

Read More »