Home / Tag Archives: битола

Tag Archives: битола

Донација на општината Битола за опремување лабаротаријата во Центарот за јавно здравје

                                  Градоначалничката на Битола, Наташа Петровска побара итно свикување  седница на Советот на оопштината, на која би се разгледала нејизната иницијатива за донесување  одлука  за доделување на донација на финансиски средства на ЈЗУ Центар за јавно здравје Битола, потребни ...

Read More »

За Битола е привилегија што го има Битолски весник

                             Во врска јубилејот  на Битолски весник првиот човек на АД ЕСМ, Васко Ковачевски  во честитката изјави: -Битолски весник, според мене, е еден од белезите на Битола. Помлад од Градскиот часовик, постар од РЕК “Битола”, Битолски весник еве веќе ...

Read More »

Стопанска банка Битола ќе им подели 10.000 заштитни маски на пензионерите

                      Стопанска банка а.д. Битола ги презема сите соодветни мерки со цел ефикасно, непречено и безбедно работење во оваа ситуација,      Покрај  тоа што банката води сметка за заштита на своите вработени и  своите клиенти таа презема и дополнителни ...

Read More »

Во Битола од вчера 1 нов позитивен

Во изминатите 24 часа се потврдени 36 нови случаи на Ковид-19. По градови: – Скопје-22 – Куманово-4 – Прилеп-3 – Струга-3 – Велес-3 – Битола-1 Со ова вкупната бројка на дијагностицирани пациенти со Ковид-19 во нашата земја изнесува 1117. Денеска ...

Read More »

Верниците ги послушаа (пре)пораките

                     Христијанските верници во Битола во најголем број ги послушаа (пре)пораките на Министерството за  здравство и Владата, за време на Велигденските празници да нема масовни посети на црковните храмови.           Денеска во црквата “Св. Димитрија“  во Битола, која во ...

Read More »

Битолчаните сместени во „Епинал“ ќе си одат дома

Четириесет и деветте битолчани, повратници од Малта, кои беа сместени во хотелот „ Епинал“ се негативни и тие ќе го напуштат хотелот и ќе си заминат во своите домови. Ова го објави претседателот на Советот на Битола, Валентин Груевски на ...

Read More »

Петгодишно дете позитивно на коронавирусот во Битола

                            Во Битола има вкупно 8 граѓани позитивни на коронавирусот.           Од нив  7 лица се со послаба клиничка слика,а само едно лице се наоѓа со посеризона клиничка состојба.           Дали оваа бројка ќе остане иста останува да се ...

Read More »

Печатницата “ Киро Дандаро“ донира 200.000 денари за Битолската болница

          Печатницата “ Киро Дандаро“ Битола која и во време на вонредна состојба работи без никаков прекин, одлучи да донира 200.000 денари во заштитни маски, нараквици и други дезинфекциони средства за Клиничката болница во Битола.           Донацијата за Клиничката болница ...

Read More »

Дезинфекциони “ корита ‘ на влезовите во Битола

                            Во настојувањата да се спречат или ублажат причините  или последиците  од пандемијата Општината Битола со јавното претпријатие “ Нискоградба “ почна со изградба на дезинфекциони корита на влезовите. Првото такво “дезинфекционо корито “ почна да се гради денеска ...

Read More »

Осум илјади евра глоба за непослушно семејство од Битола

                      Веќе нема шегување. Сите кои не ги почитуваат препораки на Министесртвото за здравство и Владата ќе мора да го одврзат ќесето и скапо да ја платат својата недоговорност. Основното јавно обвинителство Битола поднесе предлог за издавање казнен налог ...

Read More »