Don't Miss
Home / Tag Archives: 4 ноември

Tag Archives: 4 ноември

Четвртоноемвриско интервју со Наташа Петровска, градоначалник на Битола: На љубoвта од битолчани, ќе возвратам со дела

За три  дена Битола ќе го прослави својот 73 роденден.  Денот, кога на 4 Ноември 1944 година, борците на Седмата македонска ударна бригада влегоа во слободна Битола, нашиот град за првпат во својата седумдецениска  историја ќе го пречека со жена ...

Read More »

Наградата „Животно дело“ на Општина Битола за Милица Шперовиќ-Рибарски

Милица Шперовиќ-Рибарски, пијанист, основач и прв директор на Интернационалниот фестивал на класична музика „Интерфест“, кој годинава одбележа 25 години континуирано одржување, е годинашен добитник на „Животно дело“ –  највисокото признание што го доделува Општина Битола. Во пресрет на празникот на ...

Read More »

Почеток без крај

Деновиве, поточно, на 29 октомври, во предвечерјето на свеченото одбележување на 70-годишнината од ослободувањето на Битола, бев во Горно Врановци, каде што новинарите на Нова Македонија го прославуваа својот 70. роденден. И токму во Горно Врановци, каде што во тоа ...

Read More »

Доделени четвртоноемвриските награди

Вечерва, на свечена академија во Битолскиот Народен театар беа доделени највисоките општински признанија, наградата 4 Ноември. И Битолски весник, како најстариот локален печатен медиум во Република Македонија, кој годинава прослави 50 години од излегувањето на првиот број, кој беше отпечатен ...

Read More »

Битолски весник добитник на 4 Ноемвриската награда

Управниот одбор за доделување на највисокото општинско признание, наградата 4-ти Ноември, доцна попладнево ги утврди добитниците на 4-то номевриската награда за 2014 година. Добитник на највисокото општинско признание, со одлука на Управниот одбор стана редакцијата на Битолски весник. Ова високо ...

Read More »

Над петнаесет кандидати за четвртоноемвриската награда

Над 15 правни и физички лица се пријавиле на годинешниот конкурс за добивање на највиското општинско признание, наградата четврти Ноември. Засега од Општината Битола не сакаат да излегуваат во јавноста со имињата на кандидатите за четвртоноемвриската награда. Оттаму велат дека ...

Read More »

Објавен Конкурсот на наградата “4 Ноември“

Управниот одбор на Фондот за доделување на највисокото општинско признание, наградата “4 Ноември“, денеска го објави огласот за конкурирање за оваа награда. Конкурсот трае од 1 сепетмври до 1 октомври 2014 година. За ова високо признание можат да конкурираат сите ...

Read More »