Home / Tag Archives: автобус

Tag Archives: автобус

Воз удри во автобус кај Ниш

Страотен судар се случи утрово околу 7.35 часот во селото Долно Меѓурово кај Ниш кога воз удри во автобус. Во ужасната несреќа, на самото место загинале најмалку три лица, меѓу кои едното е дете, потврди МВР, додека 6 лица се ...

Read More »

Двајца патници во тешка состојба по сообраќајката кај Лесковац

Две патнички од македонскиот автобус, кој вчера имаше тешка сообраќајна несреќа кај Лесковац, се уште се во животозагрозувачка состојба. Тие се наоѓаат во Клиничкиот центар во Ниш и приклучени се на апарати за дишење, додека останатите четири лица кои беа ...

Read More »

Прилепски автобус се преврет кај Лесовац, најмалку тројца загинаи

Најмалку три луѓе загинаа, а 30 се повредени во тешка сообраќајна несреќа на автопатот кај Лесковац. Според РТС, автобус кој патувал од Скопје кон Белград се превртел откако возачот не успеал да воспостави контрола на лизгавиот автопат. Според некои српски ...

Read More »

Тројца повредени се борат за живот

МВР ја корегира претходно дадената информација дека автобусот кој излета на автопатот кај Велес бил со грчки регистарски ознаки. Од МВР посочуваат дека станува збор за македонски автобус. Автобусот е на „Бус Травел“ ангажиран од „Савана турс“. Автобусот враќал македонски ...

Read More »

Грчки автобус излета(л) од патот

Автoбус излетaл oд пaтoт и се превртел вo близинa нa пaтaринaтa кaј Велес, пoтврдувaaт  oд Министерството за внатрешни работи. Спoред првичните инфoрмaции се рaбoти зa грчки aвтoбус, кoј изгубил кoнтрoлa при вoзењето. Несреќaтa се случилa нa 300 метри oд местoтo ...

Read More »

Продолжува истрагата за сообраќајната несреќа во Турција

Продолжува истрагата за сообраќајната несреќа во Турција кога туристички автобус од Македонија во сопственост на скопската фирма „Бога транспорт“ со скопски регистарски таблички удрил во камион со приколка, во близина на градот Малкара. Во притвор се двајцата возачи, на автобусот ...

Read More »

Тргна “Едукативниот автобус’’ од Општина Карпош

Во рамките на активностите  за унапредување на безбедноста на децата во сообраќајот, преку проектот ,, Едукативен автобус’’ , денеска,  учениците од ООУ ,, Братство’’ тргнаа   во сообраќајна обиколка низ улиците на Скопје. Целта на проектот е запознавање на децата со ...

Read More »