Home / Uncategorized / Прилепски автобус се преврет кај Лесовац, најмалку тројца загинаи

Прилепски автобус се преврет кај Лесовац, најмалку тројца загинаи

Најмалку три луѓе загинаа, а 30 се повредени во тешка сообраќајна несреќа на автопатот кај Лесковац. Според РТС, автобус кој патувал од Скопје кон Белград се превртел откако возачот не успеал да воспостави контрола на лизгавиот автопат.

Според некои српски медиуми, станува збор за прилепски автобус, кој патувал на релација кон Виена.

Сообраќајната несреќа се случила во 1 часот и 40  минути по полноќ. Екипи на брза помош од Лесковац и Ниш пристигнале на местото на несреќата. Повредените патници се пренесени во болниците во овие два града, а сите повредени , од кои некои потешко, се надвор од животна опасност.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*