Home / Tag Archives: чист

Tag Archives: чист

Џими од Молика: Чист сум. Ни еден скршен денар немам злоупотребено

Лидерот на фолк гупата „Молика“ од Битола,  Џими Мицевски осуден е вчера на казна затвор од 2 години и 6 месеци.  Џими беше обвинет за злоупотреби во ученичкиот превоз во Битола. Џими Мицевски денес се огласи преку социјалните мрежи, а ...

Read More »

Владата издвои 5 милиони денари за почист воздух

Над 5 милиони, поточно 5.054.762 денари е издвоениот износ за Општина Битола, по реализираниот јавен повик на Програмата за намалување на аерозагадувањето за 2019 година, објавен од страна на Владата на Република Северна Македонија – Генерален секретаријат на 17.05.2019 година. ...

Read More »

Активистите на „За нас се работи“ најавија радикализирање на протестите во Битола

Здружението „За нас се работи“, на третиот ден од протестите за чист воздух, најави радикализирање на активностите, бидејќи, како што велат од здружението, надлежните не се заинтересирани за овој проблем во Битола. Битолчани првите пораки за чист воздух ги упатија ...

Read More »

Меморандум за чист воздух во Битола

Како што беше и најавено  доцна попладнево,  Здружението за чист воздух во Битола,” За нас се работи “  ја одржаа предупредувачката  блокада на патот Битола-РЕК “Битола”. На протестот, организаторите  ги истакнаа своите барања до надлежните општински и државни институции. На ...

Read More »

Блокада на патот Битола- РЕК

По неколку месечна пауза Здружението “ За нас се работи “ повторно ги реактивира протестите против  загадениот воздух во Битола. По неколкунеделното енормно загадување на амбиенталниот воздух во Битола , Здружението „За нас се работи”  ги повика своите членови и ...

Read More »

“Битола На точак“ ќе се одржи вечерва под мотото „Возиме како прави дами и господа“

27. Критична маса на неформалното движење Битола На точак, ќе се одржи  вечерва  во 18 часот, а слоганот на ова возење е „Возиме како прави дами и господа“. –Доаѓа нова генерација на граѓани, кои си го сакаат градот, кои се ...

Read More »

Здружението за чист воздух го прекина протестот пред општинската зграда во Битола

Иако најавуваа континуирани протести пред општинската зграда  се додека градоначалникот на Битола  д-р. Владимир Талески не си поднесе неотповиклива оставка,  сепак  Здружението за чист воздух во Битола,” За нас се работи “  неочекувано  го прекина  протестот пред општинската зграда без ...

Read More »

Протест на Здружението за чист воздух во Битола

Неколку стотини членови, поддржувачи и граѓани на Битола, вечерва, во организација на Здружението “За нас се работи“ одржаа пред општинската зграда мирен протест.   Иако, беше најавувано масовно учество на протестот од неколку илјади битолчани, сепак, вечерва, на протестниот марш ...

Read More »

Здружението за чист воздух ја информира јавноста за нивното делување

Денеска од Здружението „За нас се работи“ одржаа прес-конференција за да ја информираат јавноста дека мерната станица “Битола 2“  неколку денови покажува претежно во попладневните часови фрапантно  загадување на воздухот. Од над 900  а во некои момeнти дури и илјада ...

Read More »

Снежна идила и чист воздух во Битола

Битола денес е под снежна покривка. Интензивни врнежи од снег ќе продолжат и во текот на ноќта. Добрата вест е дека снегот го исчисти и воздухот во градот.  Последите резултатите кои ги покажува мерната станица Битола 1, може да се ...

Read More »