Don't Miss
Home / Tag Archives: Ден

Tag Archives: Ден

Историски ден за Македонија

Како дел од свечената и церемонијална завршница на стапување на нашата земја во полноправно членство во НАТО, денеска истовремено беа подигнати три знамиња на Република Северна Македонија – две во Белгија, во седиштето на НАТО во Брисел и пред Сојузничката ...

Read More »

Битолски весник утре во продажба

Поради Новогодишните и Божикните празници Битолски весник првиот број во Новата 2020 година ќе го дистрибуира во текот на утрешниот ден. Во него читателите ќе можат да прочитаат за тоа како битолчани ја дочекаа Новата 2020 година и за првото ...

Read More »

Одбележан денот на лицата со посебни потреби во Битола

               Денеска во Битола лицата со интелектуална попреченост  го одбележаа својот ден. -Овој ден одбравме сите да бидеме исти. Секој од нас носи талент и идеја која е потребна во општеството. Почитувајќи го кодексот на еднаквост укажуваме почит кон различностите ...

Read More »

Денот на рударите одбележан во РЕК „Битола“

Денот на рударите беше одбележан во РЕК „Битола“ на свеченост на која присуствуваа министерот за информатичко општество и јавна администрација Дамјан Манчевски и поглаварот на МПЦ г.г. Стефан, кои одржаа поздравни говори. Генералниот директор на ЕСМ Васко Ковачевски и генералниот ...

Read More »

Донација од Израел

По повод 3 декември – Меѓународниот ден на лицата со попреченост и 4 декември – Ден на лицата со телесна инвалидност во Македонија, беше доделена израелска донација од медицински помагала. Донацијата се состои од пет инвалидски колички за деца наменети ...

Read More »

Доделени наградите за волонтерство

Советот за волонтерство на Општина Битола, денес организираше настан за доделување на Локална волонтерска награда 2018, за волонтер и волонтерска акција кои што дале значителен придонес за волонтерството во општина Битола. Наградата се доделува за прв пат и е од големо значење ...

Read More »

Одбележан Денот на рударите во РЕК Битола

Со врачување на пофалници и парични награди за голем број вработени, кои со децении работаат во Комбинатот, денеска во РЕК „Битола“ беше одбележан Денот на рударите. На свеченоста зборуваа потпретседателот на Владата Кочо Анѓушев, генералниот директор на АД ЕЛЕМ, Драган ...

Read More »

Денес на “Бит Фест“

Денес и овој викенд на БИТ ФЕСТ 13 јули (петок) на Бит Фест Детски перформанс – Добро утро Битола – Заборавените кукли  10:00ч. – Градски парк кај Саат кула Играат: Маја Андоновска Илијевски, Илина Чоревска, Викторија Степановска Јанкуловска. Три дена, ...

Read More »

Ќе се асфалтира патот Битола-Крклино

Поради градежни работи на регионалниот пат од село Крклино до Битола сообраќајот на овој патен правец во наредните 30 дена ќе се одвива по една коловозна лента. На самото место ќе биде поставена соодветна сообраќајна сигнализација.  

Read More »

Воскресение од духовната сиромаштија

Уште само неколку дена не делат од Големиот христијански празник, Велигден, ден на  Христовото воскресение. Граѓаните од католичката вероисповед изминатите денови го прославија воскресението на Исус  Христос. Токму затоа, во пресрет на Велигден, кој го слават верниците од православна вероисповед,  ...

Read More »