Home / Tag Archives: европратеници

Tag Archives: европратеници

Европратениците очекуваат кредибилни избори

По средбите со партиите, со специјалната јавна обвинителка Катица Јанева и со претставници на граѓанското општество, тричлената делегација на Европскиот парламент информираше дека се импресирани од напредокот и подготовките за изборите во декември. – Импресиониран сум од досегашните подготовки за ...

Read More »

Груевски и Зев на одвоени средби со европратеници во Стразбур

Премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски пристигна во Европскиот парламент околу 17 часот попладнево, каде веднаш потоа се упати на средба со претседателот на групата на Европските народни партии, Манфред Вебер и со еврокомесарот за соседска политика, Јоханес Хан, ...

Read More »

Груевски и Заев денеска во Стразбур на разговори со европратеници и со комесарот Хан

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Стразбур ќе разговараат со пратеници во Европскиот парламент, како и со претставници на Европската комисија. Најавено е тие да имаат средба и со еврокомесарот за ...

Read More »