Home / Македонија / Груевски и Заев денеска во Стразбур на разговори со европратеници и со комесарот Хан

Груевски и Заев денеска во Стразбур на разговори со европратеници и со комесарот Хан

Премиерот и претседател на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски и претседателот на СДСМ Зоран Заев денеска во Стразбур ќе разговараат со пратеници во Европскиот парламент, како и со претставници на Европската комисија.

Најавено е тие да имаат средба и со еврокомесарот за преговори за проширување Јоханес Хан.

Вчера шефовите на дипломатиите на Европската Унија ја разгледаа  ситуацијата во Македонија и меѓу другото заклучиле да ги охрабрат лидерите да го продолжат дијалогот.

 

Извор: мкд.мк

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*