Don't Miss
Home / Tag Archives: функција

Tag Archives: функција

Ставен во функција Блок 2 на РЕК Битола

Откако беше исклучен од мрежа Блок 3 заради дефект на цевка во котелот, во функција е ставен Блок 2 на РЕК Битола. Постројката вчера беше синхронизирана со електроенергетскиот систем во 15:55 часот. Подготвен за работа е и Блок 1 на ...

Read More »

Оставка на директорот на ОУ “ Крсте Мисирков “

                                       Директорот на ОУ „Крсте Петков Мисирков” од Бистрица, Димитар Пипилевски преку писмо до медиумите соопшти дека поднесува оставка на својата функција. Според наводите во писмот  Пипилевски оставката ја пдонесува  заради тоа сто чувствува морална и етичка обврска оти ...

Read More »

И Пивковски се збогува со градоначалнилката фотелја

Јасмина Гулевска е новата градоначалничка на Могила. По изброените 100 отсто од гласовите Јасмина Гулевска го победи Стево Пивковски со над 200 гласови разлика и ја освои градоначалничката функција.

Read More »

Наташа Петровска прва жена градоначалник на Битола

Наташа Петровска, првата жена градоначалник на Битола, денеска и официјално со свечена церемонија на примопредавање на функцијата, почна да раководи со општина Битола. Овој момент е историски за нашиот град, истакна доскорешниот градоначалник Владимир Талески, кој на Петровска на симболичен ...

Read More »

За неплаќање куќен фонд по 300 евра казна

Во измиантиот период актуелниот градоначалник на Битола,  Владимир Талески не се пресметуваше само со политичките неистомисленици и медиумите, туку и со обичните граѓани. Иако Талески ги брои последните часови од својот  трет мандат тој само на неколку дена пред да ...

Read More »

Претседателката на Советот против советничката

Откако СДСМ неофицијално излезе со кандидатка за градоначалник на Битола, Наташа Петровска, во ВМРО ДПМНЕ почнаа нови комбинаторики. Според извори на порталот на Битолски весник во ВМРО ДПМНЕ сега бараат женско лице кое ќе и се спротистави на Наташа. Доколку ...

Read More »

Аневски: Оставката ја поднесов од лични причини

На денешната седница поднесов оставка од функцијата претседател на Советот на јавни обвинители од лични и семејни причини, изјави денеска Петар Аневски кој беше шеф на Советот. – В четврток членовите на Советот ќе одлучуваат по мојата оставка. Дали ќе ...

Read More »

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски си поднесе оставка

Претседателот на Советот на јавни обвинители, Петар Аневски, денес поднесе оставка од функцијата. Аневски предмалку изјави дека се повлекува од функцијата од лични и семејни причини. Тој не образложи повеќе детали за ваквата одлука, но вели дека тоа нема никаква ...

Read More »

Советот на обвинители даде виза за смена на Зврлевски

На денешната седница Советот на јавни обвинители го прифати предлогот на Владата за разрешување на републичкиот јавен обвинител Марко Зврлевски. Претседателот на Советот на јавни обвинители Петар Аневски денеска изјави дека членовите на Советот со мнозинство гласови позитивно се изјасниле ...

Read More »

Агим Нухиу е новиот министер за внатрешни работи

Утрово се оддржа примопредавање на министерската функција во Министерството за внатрешни работи, по што сега министер е Агим Нухиу од ДУИ, кој досега беше заменик министер. По објавените конечни резултати од предвремените парламентарни избори, мандатот на министерот Оливер Спасовски од техничката ...

Read More »