Home / Tag Archives: голем

Tag Archives: голем

Пристигнаа преку 30 предлози за признанијата на Битолски весник

Иако Манифестацијата на Битолски весник “ Избираме најуспешни битолчани “ се организира по 20 пат, досега Редакцијата не памети толкав голем интерес како за годинашниот Избир. До сега, 8 јануари во Редакцијата се пристигнати над 30 предлози за некое од ...

Read More »

Кога суетата ја засени љубовта

Искрен да бидам  во изминатите децении сум напишал доста текстови и колумни за Битола. Многу мастило имам потрошена за градот со кој и јас и сигурен сум  и сите ние битолчани се гордееме. -Битола е прекрасна. Таа  е како лебедот ...

Read More »

Груевски: СДСМ и Заев на 11 декември ќе доживеат историски најубедлив пораз

На 11 декември, СДСМ предводена од лидерот Зоран Заев,  ќе доживеат историски најголем пораз, не само во историјата на СДСМ, туку и во историјата на парламентарните избори во Македонија. Тоа му е сосема јасно и на Зоран Заев, кој деновие  ...

Read More »

Груевски: Време е да ѝ се стави крај на кризата

Продолжуваме заедно напред по нова голема победа што ќе ја добиеме на овие избори. Продолжуваме со реформи и силно темпо во новото историско време пред нас да работиме сплотено за интересите на нашата држава и нашиот народ, за интерсите на ...

Read More »

Порака за мир, хармонија и единство ќе испратат “Партибрејкерс“ вечерва од Битола

Порака за мир, хармонија и единство ќе пренесе големиот концерт на белградската рок атракција “Партибрејкерс” вечерва на Широк сокак во Битола, најави денеска на прес- конференција во Битола фронтменот на “Партибрејкерс”, Зоран Костиќ, попознат како Цане Партибрејкерс. “Партибрејкерс” вечерва настапуват ...

Read More »

Голем интерес за самостојната изложба на Тони Чатлески – Чатле

Синоќа, голем интерес кај почитувачите на ликовната уметност пробуди самостојната изложба на Тони Чатлески – Чатле „Древниот сон“   која од  27-ми мај е поставена во  Центарот  за култура Битола. Станува збор за триесетина опсесивни платна (од кои дел се изложени ...

Read More »

Денеска голем собир на ВМРО–ДПМНЕ пред Собрание

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ за денеска во 20 часот најави голем митинг за поддршка на стабилна и силна Македонија. Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров во најавата за митингот порача дека ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш до сега ќе се бори ...

Read More »

Груевски: Народот е со нас и го чека своето време за жесток одговор

Премиерот Никола Груевски на денешниот народен собир одржан во Битола истакна дека тие го знаат начинот како да се борат за македонскиот народ и земјата. -Некој очигледно има други планови за Македонија. Некој сака нашата држава и нашиот народ да ...

Read More »

Зоран Илиоски: Од митингот ќе испратиме позитивни пораки за единство

Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Битола е еден од оние општински комитети кои беа иницијатори за одржување вакви народни собири низ цела Македонија, изјави денеска на прес,  Зоран Илиоски , претседател на ВМРО-ДПМНЕ ОК, Битола по повод утрешниот народен собир на ...

Read More »

Утре голем собир на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола во 13 часот во спортската сала Младост, ќе одржи голем народен собир, кој ќе биде почеток на караванот на големи собири на ВМРО-ДПМНЕ низ целата држава, а продолжение на минатонеделниот собир од Скопје. На собирот на ...

Read More »