Home / Tag Archives: Југ

Tag Archives: Југ

Тортевски:Југ е помалку виновен од пратениците

Ако Игор Југ не добие амнестија доброволно се јавувам да го бранам про боно, вели адвокатот Александар Тортевски. Тој е еден од најгласните критичари на новиот Закон за амнестија, кој стапи на сила вчера. „Игор Југ има повеќе право да ...

Read More »

За Чавков нема амнестија

Со новиот закон со кој ќе се обезбеди амнестија за настаните во Собранието на 27 април ќе бидат опфатени вкупно 30 лица, додека преостанатите 40-мина осомничени, обвинети и осудени ќе бидат изоставени според проектираниот опфат. Законот за амнестија најверојатно во ...

Read More »

Обвинтелката Рускоска: Југ имал намера да го ликвидира Заев

Во попладневниот дел од денешното рочиште за предметот за насилството во Собранието од 27 април минатата година обвинителката Вилма Рускоска даде детална хронологија на настаните од 27 април. Обвинителката објасни и дека дел од обвинетиЈуг имал намерате во прес-салата ги координирале ...

Read More »

Нови 30 дневен притвор за Игор Југ

Игор Југ доби 30-дневен притвор и вратен е во истражниот затвор Скопје, откако Основното јавно обвинителство информира дека ја прошири истрагата против него. Тој е осомничен дека ја предводел толпата која упадна во Собранието на 27 април. Претходно, полицијата го преземала ...

Read More »

Проширена истрагата против Игор Југ

Од Основното јавно обвинителство Скопје информираат дека ја прошириле истрагата за Игор Југ, еден од осомничените за случувањата во Собранието. Вчера до судија на претходна постапка е поднесен предлог за продолжување на мерката притвор за осомничениот. Југ претходно доби осумдневен ...

Read More »

Југ со закани до Груевски

Фала што не намести на 27-ми, фала што не нарече насилници, напиша уапсениот Игор Југ во пораката до лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, објавена на  неговиот фејсбук профил. Тој е уапсен за инцидентите од крвавиот четврток во Собранието, каде што ...

Read More »

Игор Југ требало да го убие Заев

После обвинувањата дека бил организатор на упадот во собранието, Горан Живаљевиќ во долго интеврју за српската „Хепи“ телевизија открива низа шокантни детаљи за кобниот 27 Април. Тој вели дека не само што не знаел дека ќе има упад, туку настаните ...

Read More »