Home / Tag Archives: Камчев

Tag Archives: Камчев

Апелација ја одби жалбата на Камчев

Апелацискиот суд ја одби како неоснована жалбата на осомничениот во „Империја“ Јордан Камчев, кој бараше замена на мерката претпазливост со гаранција. – Апелацискиот суд донесе решение со кое жалбата на осомничениот Ј. К. од С. изјавена преку неговиот бранител ја ...

Read More »

Бугарска фирма на Камчев и Панделевски ја купуваат “Пелагонија Енерџи“

Орце Камчев, односно Орка холдинг, и Цветан Панделески од Пелистерка, со заедничка фирма од Бугарија ја купуваат Пелагонија Енерџи, која е во сопственост на ЗК Пелагонија. Како што објави Македонска берза, одлуката треба да се усвои на акционерското собрание на ...

Read More »

Камчев: Ми бараа 8 милиони евра ако „Империја“ е кај Катица, а 5 милиони евра ако го преземе Русковска

Рекет“ е смислен и конструиран од Бојан Јовановски, реализиран од обвинителката Лиле Стефанова, а по наредба на Катица Јанева. Ова бизнисменот Орце Камчев го потенцираше при денешното сведочење за случајот „Рекет“, во кој ја има улогата на сведок. Тој неколку ...

Read More »

Орце и Целе бараат продолжување на привремениот пасош

Времениот пасош на бизнисменот Орце Камчев, осомничен во случајот „Империја“, му истекува утре, што значи дека тој веќе нема да може да патува надвор од Македонија. Тој нема обврска физички да го врати пасошот во Кривичниот суд, туку едноставно престанува ...

Read More »

Катица Јанева: Мијалков и Камчев дадоа збор дека нема да избегаат

Шефицата на СЈО, Катица Јанева, во вечерашното гостување на 1ТВ одговори на прашањето зошто е укината мерката притвор за осомничените Сашо Мијалков и Орце Камчев во предметот „Империја“ и заменета со мерка куќен притвор. -Будно ја следам таа истрага, како ...

Read More »

СЈО ја треси “Империја“

Уште најмалку шест месеци се потребни за да финишира истрагата за случајот „Империја“, кој е еден од најобемните предмети на СЈО, бидејќи го опфаќа периодот од 2002 до 2013 година. Како што неофицијално дознава „Фокус“, за овој случај, во кој ...

Read More »

Катица Јанева се смилува,Камчев и Панделевски Нова година ќе ја чекаат дома

Бизнисмените Јордан Камчев и Цветан Панделески излегуваат од затвор, бидејќи Апелационен суд Скопје им одреди мерка куќен притвор. „Со решение на Кривичниот совет на Апелациониот суд Скопје КСЖ-844/18 од 27.12.2018 година против обвинетиот Ј.К. од Скопје е определена мерка куќен ...

Read More »

Орце Камчев нуди 14 милиони евра да се брани од слобода

Имот вреден околу 14 милиони евра нуди бизнисменот Орце Камчев и гаранитра дека нема да бега Според информациите, станува збор за недвижен имот на Камчев и неговата фамилија. Прашање е дали Кривичен ќе ја прифати понудата ќе се знае следната ...

Read More »

Орце Камчев останува уште 30 дена во Шутка

Кривичниот суд во Скопје денеска му определи нови 30 дена притвор на Орце Камчев. Тој е осомничен во случајот „Империја” на Специјалното јавно обвинителство. Тој, заедно со Ненад Јосифовиќ и Зорица Арсовска, Цветан Панделески и Тодор Мирчевски остануваат уште еден ...

Read More »

Уапсени Орце Камчев и Цветан Панделевски

Бизнисменот Орце Камчев е еден од приведените по истрагата на СЈО наречена „Империја“, поврзана со перење пари, злоупотреба на службата и повластување на доверители. Меѓу уапсените е и Цветан Панделески, кој е бизнис-партнер на Камчев и татко на Дејан Панделески, ...

Read More »