Home / Tag Archives: коалиција

Tag Archives: коалиција

Пендаровски за неколку часа собра над 15 илјади потписи

Кандидатот на СДСМ и Коалицијата, Стево Пендаровски ја доби огромната поддршка на граѓаните за неговата кандидатура за претседател на државата во сите градови во Република Македонија. За кандидатурата на Пендаровски се изјаснија во само еден ден над дваесет илјади граѓани, ...

Read More »

Новаци и Могила добиваат нови градоначалници!?

Иако засега тоа се неофицијални резултaти, кои ги добивме од партиски кругови,  сепак како што стојат работите општините Новаци и Могила ќе добијат нови градоначалници. Така по три едноподруги освоени мандати,  нов градоначалник на Новаци ќе биде Љубе Кузмановски кандидат ...

Read More »

Валентин Груевски нов претседател на Советот на Битола

Валентин Груевски,  од ЛДП, носителот на листата на Коалицијата на СДСМ “ Живот за сите “  е избран за претседател на Советот на Општината Битола. На предлог на мандатно имунитетската комисија Валентин Груев ски беше избран со 20 гласови за ...

Read More »

Петровска: В недела, сите заедно да го донесеме животот во Битола

-Почитувани граѓани, нека ни е честит празникот 11-ти Октомври кој   не е значаен само заради антифашистичката борба и борба за социјалена правда, 11-ти Октомври е значаен затоа што ни овозможи македонска самобитност. На овој значаен датум за нас, борбата ...

Read More »

Делов: За пет години од Битола иселени 30.000 битолчани

Во последните пет години од Битола се исселени над 30.000 граѓани,  од Ресен се иселиле над 1.900 жители, а од Охрид  околу 8.000 жители. Срамно е за една држава нејзините граѓани да вадат пасоши на други држави, за да бараат ...

Read More »

Шекеринска: Нашиот план е минимална плата од 16 илјади денари за сите

Радмила Шекеринска, носителка на кандидатската лисата на СДСМ и коалицијата во изборната единица 5 од Битола порача дека мора да сопре масовното иселување на младите од Македонија. СДСМ, истакна Шекеринска има план како тоа да го направат. -Мора да го ...

Read More »

Констатирани оставките на Јанкулоска и Јанакиески

Собранието денеска на 50. седница ги констатираше оставките на министерот за внатрешни работи Гордана Јанкулоска и на министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, а премиерот Никола Груевски го образложи предлогот на нивно место да бидат избрани Митко Чавков и ...

Read More »