Don't Miss
Home / Tag Archives: лето

Tag Archives: лето

Изложба на Сашо Ставрев:Дипломатија во Битола

Вечерва во фоајето на Националната установа Центар за култура во Битола ќе биде отворена изложбата на фотографии на фоторепортерот Сашо Ставрев. Иложбата „Дипломатијата во Битола“ се отвора во рамките на битолското културно лето „Бит фест 2019“. На изложбата ќе бидат ...

Read More »

ВМРО најавува жешко лето

ВМРО-ДПМНЕ од денес ја почнува акцијата „Лето за Македонија“, изјави Игор Јанушев генерален секретар на ВМРО-ДПМНЕ и додаде дека 1.500 тимови на партијата ќе го посетат секој град, секое село, секој еден дом и ќе допрат до секој еден граѓанин. ...

Read More »

Стартува културното лето Новаци 2018

Вечерва во Новаци стартува 6-тото издание  „Културно забавно лето Новаци 2018“. Свеченото отварање е  со музички концерт на Анета и група Молика. Годинашното културно лето ке биде одбележано со  16 културни настани кои ќе се одржат на повеќе локации во ...

Read More »

Потврдено учеството на Смајко и “Њујорк Џипси Ол Старс“ на “Бит Фест 2018“

Доцна поладнево познатата  светска музичка група „Њујорк Џипси Ол Старс“ од Њујорк, во која свири светски познатиот битолски и македонски кларинетист Исмаил Лумановски – Смајко, го потврди учеството на  битолското културно лето „Бит фест 2018“. По потврдувањето на учеството на ...

Read More »

Силата на жиците одекна во Карпош

Музичкиот бенд „ String Forces“, вчеравечер ги забавуваа присутните карпошани. Поп- рок составот, повеќе од два часа приреди вистинско музичко уживање. Почитувачите на познатиот скопски бенд, кој повеќе од две децении создава музика, играа и пееја на  „ Води ме“, ...

Read More »

Со спектакуларниот концерт на “Синтезис” спуштена завесата на годинашното “Културно лето Новаци 2016”

Со спектакуларен  концерт на  популарната   македонската етно- музичка група “Синтезис” пред многубројна публика во дворот на манастирот “Пресвета Богородица” , заврши годинашното “Културно лето Новаци 2016” кое беше богато со културни настани и за најприбирливите. Концертот  на “Синтезис” имаше хумана ...

Read More »

“Битфест“ падна на првиот тест

По 10 години, откако Битола почна да го организира Битолското културно лето “Битфест“, ова лето се чини дека во Битола за првпат нема да се организира фестивалот на културата, забавата и творештвото. Иако засега се уште нема официјална потврда за ...

Read More »

Зголемена потрошувачката на вода во Битола

Јавното комунално претпријатие „Водовод“-Битола соопшти дека во овие два дена регистирана е рекордна потрошувачка на вода за пиење. Според директорот на ЈКП „Водовод“-Битола Горан Стефановски, синоќа во периодот од 18 до 22 часот била регистрирана потрошувачка на вода од 700 ...

Read More »

Бројни културни настани на “Културно лето Новаци 2016“

Во Општина Новаци, под покровителство на локалната самоуправа и првиот човек, градо-началникот Лазар Котевски,  и Министерството за култура на Република Македонија,  четврта година по ред се одржува културната манифестација “Културно лето Новаци 2016“, на задоволство на жителите и гостите од ...

Read More »

Калиопи го “обои“ Културното лето во Општина Карпош

Со прекрасните звуци на „Црно и бело”, „Локомотива”, легендарната „Бато” и „ Обои ме…со сеќавања”, мегапопуларната македонска и балканска ѕвезда Калиопи викендов  го „обои” Карпош на самиот старт на годинашното, осмо по ред Културно лето “Карпош 2015“. Со триилјадна публика, ...

Read More »