Home / Tag Archives: лига

Tag Archives: лига

Гуглета и Ѓорѓевски нови ракометари на Пелистер

Денес РК Пелистер ги засили своите редпви со двајца нови рамометари. Тоа се десното крило Александар Гуглета и голманот Даниел Ѓорѓески кои официјално потпишаа договори со битолските „зелени“. Новите играчи во тимот на Јошко Петковиќ имаат големо ракометно искуство и ...

Read More »

Црно Буки ЗЛ член на Третата лигa

Фудбалкиот клуб Црно Буки ЗЛ во сезоната која штотуку заврши постигна голем успех. Имено  екипата на Црно Буки ЗЛ со пласманот на втората позиција во лигата успеа да се избори за влез во Третата фудбалска лига. Покрај резултатите кои ги ...

Read More »

Фудбалерите на Пелистер утре патуваат за Полска

Фудбалерите на Пелистер  утре, на 27 јуни, рано  утрината, со авион од Скопје, преку Љубљана и Варшава, патуваат за Познањ, Полска, каде во рамките на првото квалификациско коло од Лигата на Европа, по 16 години пауза повторно ќе излезат на ...

Read More »

Прва фудбалска лига, 6. коло: Пелистер со два порази, денес тргнува по Купот

Фудбалерите на Пелистер и на второто по ред гостување во рамките на Првата фудбалска лига се вратија во Битола со (не)очекуван пораз и со тоа не им се исполнија плановите за нови бодови со кои ќе останеа во врвот на ...

Read More »

Пелистер се врати во Првата лига, Битола слави!

Славјето во Битола може да почне, откако  Пелистер со 1-0 го доби вториот бараж меч против Хоризонт Турново и се врати во првата лига. Битола слави, Пелистер се враќа во Првата лига, битолчани уште еднаш се радуваа во Ѓорче Петров, ...

Read More »

Финале куп на Македонија во женски фудбал: Топ гол не дојде до првиот трофеј

Топ гол – Драгон 0:4 (0:0) Првото финале од Купот за екипата на женскиот фудбалски клуб Топ гол не им ја донесе и првата титула. Имено,  на стадионот на ФФМ Петар Милошевски фудбалерките на Топ гол не издржаа во борбата ...

Read More »

Втора фудбалска лига: Пелистер во бараж за Прва лига

Пелистер – Скопје 1:0 (0:0) Тоа што сите љуботели на фудбалот во Битола го посакуваа и изгледаше неостварливо се случи. Пелистер во Битола го победи Скопје, а преостанатите две средби беа во корист на фудбалерите на Пелистер. Со трите бода ...

Read More »

ФГСРМ годината ја заврши успешно

Во организација на ФГСРМ, во викендот што остана зад нас, во хотелот ,,Слив” во Виница, се одржа изборот на најдобрите гимнастичари и гимнастичарки за оваа година. Пред тоа Извршниот одбор ја одржа завршната седница за оваа година на која беше ...

Read More »

Прва фудбалска лига – 11 коло

Пелистер – Хоризонт Турново 0:0 Градски стадион под Тумбе кафе – Битола. Гледачи: 700 Главен судија: Стевче Шулески (Охрид) Стрелци: нема Жолти картони: Најденов, Харизанов, Стојчевски (Хоризонт Турново) Пелистер: Пашовски, Петковски, Крстески, Степановски (Главевски), Миленковски, Анастасов, Мустафов, Ристевски, Брдаровски, Љамчевски ...

Read More »

Могила Бимилк лидер во општинската „А” лига

Викендов се одигра редовното осмо коло од општинската “А” фудбалска лига по која лидет на табелата е Могила Би милк по победата на гости над екипата на Буковски. Во осмото коло се постигнати овие резултати: Буковски – Могилабимилк 0-3 Буково ...

Read More »