Don't Miss
Home / Tag Archives: меморандум

Tag Archives: меморандум

Министерот Сугаревски:Ќе продолжи изградбата на пругата Битола – Кременица

– Работевме на обезбедување средства за изградба на пругата од Битола до Кременица. Договорот со новиот подизведувач очекуваме да биде потпишан овој месец, рече Сугарески, додавајќи дека во делот на железницата Владата го решила и проблемот со намалените плати на ...

Read More »

Меморандум за чист воздух во Битола

Како што беше и најавено  доцна попладнево,  Здружението за чист воздух во Битола,” За нас се работи “  ја одржаа предупредувачката  блокада на патот Битола-РЕК “Битола”. На протестот, организаторите  ги истакнаа своите барања до надлежните општински и државни институции. На ...

Read More »

Потпишан Меморандум за реконструкција, заштита и конзервација на Еврејските гробишта

Синоќa, во битолскиот Завод и музеј, градоначалникот на општина Битола д-р. Владимир Талески, израелскиот амбасадор во Република Македонија, Дан Ориан и претседателот на Здружението за одржлив урбан развој, архитектура и амбиент „ АРХАМ “ Марјана Стефановска, потпишаа Меморандум за реконструкција, ...

Read More »

ЛТД во соработка со патеката во Толемаида

Лошите услови кои имаат мото-кросистите во Битола ги натераа да барат патеки за тренинг во Грција. На патеката кај Толемаида покрај тренинзите се разви и пријателство со сопственичката на патеката Лена Никол. -Имаме соработка со сопственикот на мото-патеката од минатите ...

Read More »

Со меѓународна соработка до европски искуства

Синдикалната организација на АД ЕЛЕМ и Синдикалната подружница на РЕК “Битола“, покрај тоа што постојано реализира активности за подобрување на условите за работа и синдикално организирање на вработените во рударството и електростопанството, во последно време прави доста активности и на ...

Read More »

Се збратимија Битола и градот Нингбо од Кина

Во рамките на свеченостите кои веќе неколку дена се одржуваат во Битола, по повод одбележувањето на 70 годишнината од ослободувањето, денеска во Битола беше потпишан Меморандум за соработка помеѓу Битола и градот Нингбо од Република Кина. На тој начин се ...

Read More »

Меморандум за соработка потпишаа министерите за труд и социјала на Македонија и Естонија

Министерот за труд и социјална политика, Диме Спасов и министерот за социјална заштита на Естонија, Хелмен Кит и министерот за здравство и труд на Естонија, Урмас Крусе потпишаа Меморандум за соработка помеѓу Министерството за труд и социјална политика на Република ...

Read More »