Home / Tag Archives: монодрама

Tag Archives: монодрама

Гран при за актерот Арам Хованисјан од Ерменија на Фестивалот на монодрамата

Во Народниот театар, беа доделени наградите на 25 издание на Интернационалниот фестивал на монодрама во Битола. Наградата од публиката, која традиционално ја доделува Општина Битола, оваа година му беше доделена на претставата „Сите најубави работи“, со актерот Игор Ангелов, во ...

Read More »

Гран при за преставата „Контрабас “ од Азербејџан

Со одигрувањето на монодрамата на  популарниот хрватски водител и  актер, Тарик Филиповиќ, “ Киро Блажевиќ” кој со својата изведба буквално ја крена публиката на нозе и доделувањето на наградите беше спуштена завесата на годинашното  јубилејно, 20 -то  издание на Фестивалот ...

Read More »

Јоланда Поденојте лауреат на фестивалот на монодрамата

Синоќа во преполнетата  театарска сала на Народниот театар во  Битола со одигрувањето на претставата „Случајот Хармс” од Театар Комедија Скопје беше спуштена завесата на годинашното 18. по ред издание на  интернационалниот фестивал на монодрамата  во Битола. Актерката  Јоланда Поденојте  од ...

Read More »

“Животот е прекрасен“ го отвори Интернационалниот Фестивал на монодрамата

Интернационалниот фестивал на монодрама „Битола 2016“ почна со претставата „Животот е прекрасен“ која во чест на учесниците и гостите на фестивалот ја изведоа актерите на Македонскиот народен театар. Фестивалот за отворен го прогласија директорот на Центарот за култура-Битола Борче Димитровски, ...

Read More »

Пет монодрами од македонска продукција на Фестивалот на монодрамата „Битола 2016“

НУ Центар за култура-Битола од 4 до 10 мај ќе биде домаќин на актери од САД, Литванија, Србија, Албанија, Хрватска, Бугарија, Ерменија, Израел и од Македонија кои ќе изведат 17 монодрамски остварувања. На 18-то издание, 13 од претставите се во ...

Read More »

Актери од повеќе земји ќе земат учество на Фестивалот на монодрамата

На  четврти мај започнува Фестивалот на монодрамата во Битола. Фестивалот ќе трае седум  дена, а вљубениците во театарот ќе имаат можност да погледнат 13. монодрами кои ќе се борат за престижната награда „Гран При”, како и неколку претстави кои ќе ...

Read More »

Огромна посетеност на петте фестивалски денови на Интернационалниот Фестивал на монодрамата во Битола

Со врачувањето на наградите на најуспешните претстави во Битола беше спуштена завесата на 17. издание на интернационалниот Фестивал на монодрама, кој од 24 до 28 април се одржа во Центарот за култура во Битола. Највисокото признание на Фестивалот наградата “ ...

Read More »

Гран при за монодрамата „Јас, што имам невини раце“ со актерката Весна Томинац Матачиќ

Хрватската актерка Весна Томинац Матачиќ е годинешен добитник на наградата гранпри што ја доделува меѓународното жири на Интернационалниот “Фестивал на монодрама Битола 2015“. Највиското фестивалско признание на Томинац Мачиќ од загребското глумачко ателје-Загреб, вечерва и беше доделено за монодрамата „Јас, ...

Read More »

Со театарската претстава „Животот на Молиер“ во изведба на МНТ, започна 17. Интернационален фестивал на монодрама

Со театарската претстава „Животот на Молиер” од Михаил Булгаков во режија на Александар Поповски, а во изведба на МНТ, синоќа во Битола започна 17. издание на „Интернационалниот фестивал на монодрама”. Натпреварувачкиот дел на фестивалот ќе започне денес со монодрамата „Приказни ...

Read More »

Седумнаесетто издание на Фестивалот на монодрамата

Од 24 до 28 април, во организација на Центарот за култура- Битола ќе се одржи седумнаесеттиот по ред интернационален Фестивал на монодрамата. На Фестивалот, учество ќе земат 13 претстави, од кои десет во официјална конкуренција и 3 вон конкуренција. Претставите ...

Read More »