Home / Tag Archives: одговорност

Tag Archives: одговорност

Реновирана спортската сала во ОУ “Св. Климент Охридски”

Водени од девизата дека општествената одговорност е инвестиција, а не трошок, РЕК “Битола”  и Општината Битола финансиски помогнаа  повеќе зафати што ја подобрија наставата по физичко,  во ОУ “Св. Климент Охридски” во Битола, на задоволство  на учениците. Реконструктивни зафати беа ...

Read More »

Груевски: За мојата одговорност по изборите

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски гостувајки  на телевизија Алфа изјави дека  изборниот резултат се должи на притисоци и поткуп од СДСМ, а второстепено на тоа што ВМРО-ДПМНЕ се обидела да придобие гласачи кои традиционално не се нивни поддржувачи. -Мора да ...

Read More »

Чуствувам голема одговорност

Импресионирана сум од длабоката разлика која што е направена во Општина Битола. Ме радува ме импонира меѓутоа и чувствувам голема одговорност заради тоа што граѓаните веруваат во нашата програма, веруваат во нашиот идентитет и таа доверба треба да ја оправдаме. ...

Read More »

Општествена (не)одговорност

Во времето на т.н. самоуправен социјализам многумина тоа го нарекуваа општествена грижа. Иако кога станува збор за мене  јас имам најмалку причини да тагувам по социјализмот, кој  во сите години на новинарската професија воопшто не ме галеше, сепак не можам, ...

Read More »

Изборите нема да ги спасат градоначалниците на ВМРО ДПМНЕ од одговорност

Резултатите од расипничкото владеење на Никола Груевски и ВМРО-ДПМНЕ на централно и локално ниво изминативе години се корупција, криминал, расипништво, криминално богатење на поединци од поранешната власт на сметка на осиромашените граѓани, обвинуваат од СДСМ. „По криминалните стапки на Никола ...

Read More »

Кирацовски: Вработените во училиштата под страшен притисок

-Според информациите кои секојдневно доаѓаат до мене, а се однесуваат на злоупотреба на службената положба и ставање на истата во функција на владејачката партија, вработените во училиштата во Битола се под страшен притисок. Пријавите кои доаѓаат се и од вработените ...

Read More »

“Луди театарџии“

Битола деновиве беше во центарот на вниманието на филмските работници. Иако, организаторите на фестивалот со програмата која ја подготвија се потрудија фестивалот  да биде празник на филмот, “лудите театарџии“ на затворањето се потрудија да направат скандал, кој остави црна дамка ...

Read More »

Донација на Стопанска банка а.д. Битола за поплавените региони

По  силното невреме кое на почетокот на месецот  го зафати Скопје, и предизвика поплави и големи штети на населените региони околу Скопје, Стопанска банка а.д. Битола организираше акција за помош на настраданите. Во консултација со лица од општина Гази Баба, ...

Read More »

Груевски: Ќе одговараат за скандалот кој го конструираа

Нема да има простор за заташкување на скандалот кој самите го конструираа. Одговорноста, со сите затезни камати за дестабилизирањето на земјата, за омаловажувањето на гласачката волја, за валкањето на угледот и на граѓаните и на државата, за лагите и оговарањата ...

Read More »

Фабриката “Кромберг и Шуберт” им подари на децата на своите вработени новогодишни пакетчиња

Во пресрет на новогодишните и божиќните празници оваа година за првпат компанијата “Кромберг и Шуберт Македонија ДООЕЛ Битола” им подари на децата на сите вработени новогодишни пакетчиња. Компанијата им ги подари пакетчињата на своите најмили во Центарот за култура во ...

Read More »