Home / Tag Archives: одлука

Tag Archives: одлука

Лицата со попреченост ослободени да се движат и за време на полициски час

Владата на Република Северна Македонија на денешната 43-та седница донесе одлука за целосно изземање од забраната за движење за сите лица со попреченост со придружници. За да го остварат ова свое право, за овие лица нема да се издаваат посебни ...

Read More »

Вонредна состојба и во наредните 30 дена

По завршувањето на Советот за безбедност, претседателот Стево Пендаровски образложи дека и во следните 30 дена ќе има вонредна состојба во Македонија. „Советот за безбедност денеска дискутираше и за одлуката за вонредна состојба. Во изминатиот период добивав извештаи за мерките ...

Read More »

Во 12 часот видео-конференција за добивање датм за преговори за ЕУ

Министрите за европски прашања на земјите членки на Европската Унија денеска точно на пладне имаат закажано видео-конференција на која се очекува да расправаат и да донесат политичка одлука за почеток на преговори со Северна Македонија и со Албанија. Иако имаше ...

Read More »

ПОДЕМ во коалиција со ВМРО ДПМНЕ

Членовите на централниот одбор на Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ, ја усвоија програмата за работа на Партијата на обединети демократи на Македонија – ПОДЕМ, како и програмската платформа за политичко дејствување на партијата во период 2020 – ...

Read More »

Имунитетот на “Најуспешните битолчани”

                             Манифестацијата “ Избираме најуспешни битолчани 2019 “  во традицоналниот датум, последниот петок во февруари привремено е одложена.           Почитувајќи ги препораките на Министерството за здравство Битолски весник, како организатор на Манифестацијата, истиот момент по официјалното соопштување на препораките ...

Read More »

Донесена одлука за фузија на РК Пелистер и Еурофарм Работник

                                      Со 16 гласови за, 9  воздржани гласови и двајца советници кои воопшто не гласаа, Советот на Битола донесе одлука за фузија на ракометниот клуб Пелистер и Еурофарм Работник.           Со оваа одлука практично е откочен процесот за фузија ...

Read More »

Груевски останува пратеник

И покрај правосилната судска пресуда, собранието не собра двотретинско мнозинство за одземање на мандатот на поранешниот премиер и актуелен Никола Груевски, откако предмалку, без никаква дискусија, 58 пратеници гласаа „за“, а 29 гласаа „против“. Откако скопскиот кривичен суд испрати известување ...

Read More »

Прашања кои заслужуваат одговор(и)

По речиси 27 години безуспешни преговори и договори околу спорот со Грција за промена на името Македонија, деновиве во  селото Нивице, Преспа, лидерите на владеачките партии и актуелните премиери Зоран Заев и Алексис Ципрас се договорија Македонија да го смени ...

Read More »

Латас бара да има ист третман како Заев

Две од трите фирми на новинарот и бизнисмен, Драган Павловиќ- Латас, обвинет за даночно затајување во случајот „Тотал“ на СЈО биле регистрирани на неговата домашна адреса во Зелениково. Третата пак, судските курири воопшто не ја ни пронашле на нејзината локација ...

Read More »

Методија Илиевски координатор на советничката група на СДСМ во Советот на Општина Битола

Советникот Методија Илиевски, е новиот координатор на советничката група на СДСМ во Советот на Општина Битола. Одлуката едногласно  била донесена  на синоќешната седница на ИО на СДСМ-Битола. Методија  Илиевски  советник од СДСМ во градскиот Совет беше и  во претходниот состав ...

Read More »