Home / Tag Archives: одлука (page 2)

Tag Archives: одлука

Поништен тендерот за ленти во РЕК Битола

– Раководството на АД ЕЛЕМ донесе одлука да го поништи тендерот за набавка на гумени ленти за РЕК Битола. Причина е тоа што на последната, трета аукција, понудените цени во четири лота се повисоки од планираниот буџет за нив, додека ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ повика на бојкот на Илинденските прослави

ВМРО-ДПМНЕ соопшти дека на седницата на Централниот Комитет одржана на 29-ти овој месец, се разговарало за се погласните шпекулации дека за време на чествувањето на македонскиот национален празник Илинден ВМРО-ДПМНЕ наводно ќе организирала инциденти и насилства. „Централниот Комитет исто така ...

Read More »

Владата го поништи тендерот на АД ЕЛЕМ

На својата последна седница Владата донесе неколку значајни одлуки. Владата на вечерашната седница донесе одлука да му наложи на Надзорниот одбор на ЕЛЕМ да го поништи распишаниот тендер во вредност од 34 милиони евра, поради сомневања за злоупотреба за набавка ...

Read More »

Владата го разреши Марко Зврлевски

Владата на денешната седница која се уште е во тек ја усвои одлуката за разрешување на државниот јавен обвинител, Марко Зврлевски. Одлуката на Владата, наредните денови треба да биде испратена во Собранието каде пратениците ќе треба да ја изгласаат иницијативата.

Read More »

Управен ја прифати тужбата на ВМРО-ДПМНЕ – нема прегласување во Гостивар

Управниот суд со мнозинство гласови денеска ја уважи тужбата на ВМРО ДПМНЕ за одлука на ДИК за гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Тужбата на владејачката партија се однесуваше на прифатениот приговор на партијата БЕСА од страна на ...

Read More »

Управниот суд уважи една тужба на СДСМ, прегласување во Теарце

Управниот суд со мнозинство гласови денеска уважи една тужба на СДСМ за одлука на ДИК за гласањето на предвремените парламентарни избори на 11 декември. Тужбата се однесуваше за приговорот на опозициската партија за гласањето во изборното место со број 2011 ...

Read More »

СЈО го побара предметот познат како „Сопот“

Денеска Специјалното јавно обвинителство информираше дека на 4 октомври го побарал предметот познат како „Сопот“. – Од наша страна до Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција поднесено е барање за доставување на предметот познат во јавноста ...

Read More »

Куќниот притвор на Талески продолжен за 30 дена

Кривичниот совет при Основниот суд Скопје 1 денеска одлучи, градоначалникот на Битола, Владимир Талески да остане во домашен притвор уште 30 дена. Од судот велат дека одлуката е донесена по предлог на Обвинителството за гонење кривични дела поврзани и кои ...

Read More »

Собир пред Кривичен суд за поддршка на Талески

Мирен собир се одржа денеска пред Кривичниот суд во Скопје за поддршка на битолскиот градоначалник Владимир Талески, на кого овој суд му одреди 30-дневен куќен притвор. Собирот го организира Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Пред судот беше прочитана ...

Read More »

Вранишковски останува во затвор

Јован Вранишковски денеска нема да излезе од затвор. Обвинителството во последен момент поднесе жалба на Решението за условен отпуст на Вранишковски. До разгледувањето на жалбата на Обвинителството, тој останува во затвор. Минатата недела од Обвинителството соопштија дека нема да поднесат жалба ...

Read More »