Home / Tag Archives: општинска

Tag Archives: општинска

Битола се откажува од традицијата

Речиси по една деценија, откако локалната самоуправа на Битола, раководена од градоначалникот Владимир Талески, почна за своите сограѓани да организира заедничко испраќање на старата и пречек на новата година на плоштадот „Магнолија“, сега битолчани првпат нема заеднички да ја дочекаат ...

Read More »

Вообичаена излезност во Могила

Изборите во општината Могила која припаѓа на Четвртата изборна единица се одвиваат вообиечаено. Според зборовите на претседателот на Општинската изборна комисија, Славко Велевски од запишаните 5455 гласачи, до 13 часот гласале 1785 гласачи што е 32,72%. Се гласа на 23 ...

Read More »

Кривична за 26 лица за оштетување на зградата на Општина Битола

Kривична пријава поднесе битолската полиција против 26 лица од Битола, поради постоење основи на сомнение за сторени четири кривични дела „оштетување туѓи предмети“, соопшти денеска МВР. Пријавените во периодот од 17.04.2016 год. до 27.04.2016 година во четири наврати сториле кривично ...

Read More »

Здружението за чист воздух го прекина протестот пред општинската зграда во Битола

Иако најавуваа континуирани протести пред општинската зграда  се додека градоначалникот на Битола  д-р. Владимир Талески не си поднесе неотповиклива оставка,  сепак  Здружението за чист воздух во Битола,” За нас се работи “  неочекувано  го прекина  протестот пред општинската зграда без ...

Read More »

Протест на Здружението за чист воздух во Битола

Неколку стотини членови, поддржувачи и граѓани на Битола, вечерва, во организација на Здружението “За нас се работи“ одржаа пред општинската зграда мирен протест.   Иако, беше најавувано масовно учество на протестот од неколку илјади битолчани, сепак, вечерва, на протестниот марш ...

Read More »

Ковачевски побара оставка од градоначалникот Талески

На денешната прес-конференција лидерот на СДСМ, Васко Ковачевски и актуелен пратеник побара оставка од градоначалникот на Битола, Владимир Талески. -Објавувањето на вистината за Македонија, со цврсти факти и аргументи, го покажа криминалниот начин на владеење на Никола Груевски, Сашо Мијалков ...

Read More »

Над петнаесет кандидати за четвртоноемвриската награда

Над 15 правни и физички лица се пријавиле на годинешниот конкурс за добивање на највиското општинско признание, наградата четврти Ноември. Засега од Општината Битола не сакаат да излегуваат во јавноста со имињата на кандидатите за четвртоноемвриската награда. Оттаму велат дека ...

Read More »