Don't Miss
Home / Tag Archives: општински

Tag Archives: општински

Протест против ДИК пред седиштетето на ВМРО ДПМНЕ

Во врска со “игрите“ околу утврдувањето на пратеничките мандати  на ДИК, пред седиштето на ВМРО ДПМНЕ се собраа голем број членови на партијата. За причините за протестното  собирање  пред седиштето на  ОК на ВМРО ДПМНЕ изјава даде портпаролката на ВМРО ...

Read More »

Зоран Илиоски претседател на Изборниот штаб на ВМРО-ДПМНЕ

Актуелниот пратеник во македонскиот парламент и член на Извршниот комитет на партијата, Зоран Илиоски е избран за претседател на Општинскиот изборен штаб, пред претстојните предвремени парламентарни избори. Со изборот на Илиоски за прв човек на Изборниот штаб, владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ ...

Read More »

ВМРО-ДПМНЕ им оддаде почит на загинатите во Вејце

По повод  одбележувањето на 15. годишнината од загинувањето на припадниците на безбедносните сили кај Вејце во конфликтот во 2001 година, денес кај споменикот на бранителите пред СВР Битола, споменикот “Ангел“ во градскиот парк во Битола и споменикот на загинатите бранители ...

Read More »

Поставен камен-темелник за капела во црквата Св.Атанасиј во Новаци

Во присуство на градоначалникот на општина Новаци, Лазар Котевски, свештено лице и месното население беше означен стартот со изградбата на капелата во црквата Свети Атанасиј во Новаци. -Овој објект кој денес започнуваме да го градиме е на барање на населението ...

Read More »

Борче Димитровски нов лидер на ВМРО-ДПМНЕ Битола

Борче Димитровски, актуелниот директор на Центарот за култура- Битола е новиот лидер на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ во Битола. По речиси изминати седум месеци од објавувањето на конкурсот за избор на нов локален лидер на ВМРО-ДПМНЕ во Битола, со решение ...

Read More »

Усвоен кварталниот извештај

Битолските советници на минатонеделната седница на Советот на Општина Битола го усвоија кварталниот извештај за четвртиот квартал од минатата буџетска година. Пред советниците и новинарите преку видеопрезентација беше презентиран деталниот финансиски извештај за остварените приходи и расходи во минатата година. ...

Read More »