Home / Tag Archives: осомничени

Tag Archives: осомничени

Полицијата трага по 12 осмоничени

Од 36 осомничени за тероризам и загрозување на уставниот порадок со упадот во Собранието, 12 се уште се недостапни на органите на прогонот. Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски, денеска потврди дека полицијата трага по нив. Според Спасовски осомничените најверојатно ...

Read More »

Притвор за петмина осомничени

Постапувајќи по предлог на Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, судија на претходна постапка при Основниот суд Скопје 1 – Скопје, по произнесување на спроведените лица во судот во однос на предлогот на обвинителството, донесе решенија со ...

Read More »

Груевски: Итно ослободување на притворените

Бараме безусловно запирање на сите процеси на политички прогнон од страна на СДСМ и ослободување на сите лица опфатени од овој прогон, изјави предмалку на пресконференција лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски по апсењето на партиски функционери поради учество во насилството ...

Read More »

Членството се собира да ја спречи Катица да го уапси Груевски

Поддржувачи и симпатизери на ВМРО-ДПМНЕ и денеска се собираат пред Кривичниот суд во Скопје, каде протестираат поради новите обвиненија од СЈО. Кривичниот суд денеска одлучува по барањата од СЈО за притвор на за поранешниот премиер Никола Груевски, како и високи функционери ...

Read More »

Талески: Случајот „Транспортер“ е наметната постапка

Градоначалникот на општина Битола Владимир Талески, кој е осомничен во случајот „Транспортер“, по  распитот  во Специјалното јавно обвинителство изјави дека нема незаконитост во постапката со организирање превоз на ученици во Битола. Според него, овој случај е наметната постапка. – Станува ...

Read More »

Обвинителни акти против осомничените во „Пуч“

Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција во Основниот суд Скопје 1 поднесе обвинителен акт против осомничените во предметот „Пуч“. Во соопштението се наведува дека тоа е сторено по спроведување сеопфатна истражна постапка, разгледување и анализа на прибраните ...

Read More »

Обвинителството со постапка за осомничените за „шпионажа“ и „насилство спрема претставници на највисоките државни органи“

Министерството за внатрешни работи до Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција, стои во соопштението, поднесе кривична пријава против четири лица за повеќе кривични дела. – Надлежниот обвинител против осомничените лица донесе наредба за спроведување истражна постапка и ...

Read More »

Опколени осомничените за нападот врз Шарли Ебдо

Француската полиција ја опколи областа кај Демартин е Гол каде во простории на една градежна компанија се наоѓале осомниченте за терористичкиот напад во Париз. Француската полиција ја опседна областа североисточно од Париз, каде што се верува дека се наоѓаат осомничените ...

Read More »