Home / Свет / Опколени осомничените за нападот врз Шарли Ебдо

Опколени осомничените за нападот врз Шарли Ебдо

Француската полиција ја опколи областа кај Демартин е Гол каде во простории на една градежна компанија се наоѓале осомниченте за терористичкиот напад во Париз.

Француската полиција ја опседна областа североисточно од Париз, каде што се верува дека се наоѓаат осомничените за смртоносниот напад врз магазинот Шарли Ебдо кои држеле најмалку еден заложник.

Се јавува и за преговори со осомничените со кои претходно имало престрелки кај една градежна компанија во местото Демартин ен Гол.

Францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казеноуа изјави дека е во тек операција за “неутрализирање” на осомничените, браќата Шариф и Саид Коучи.

Браќата Шариф и Саид Коучи
Браќата Шариф и Саид Коучи

 

Претходно телевизијата во живо пренесуваше полициска бркотница со автомобили и престрелка со браќата Коучи.

Инаку, илјадници полицајци и војници поддржани од хеликоптери ја пребаруваа областа северно од Париз, во потрага по двајцата осомничени за масакрот.

Браќата се осомничени дека го извршиле нападот врз просториите на магазинот, во кој загинаа 12 луѓе. Меѓу жртвите на нападот беа осум новинари и двајца полицајци.

На весникот му се закануваа од милитантната група Ал Каеда поради карикатури на муслиманскиот пророк Мухамед.

Во целиот свет не стивнуваат поддршката за слободата на говорот и осудите за овој терористички напад.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*