Home / Tag Archives: оставка (page 2)

Tag Archives: оставка

Стојанче Рибарев поднесе оставка од функцијата претседател на кривичниот суд од лични причини

В.д. претседателот на Основниот суд Скопје 1, Стојанче Рибарев, поднел оставка од функцијата претседател на судот, објави Судскиот совет на официјалната веб-страница. Тој пред неколку дена заминал на боледување. Негова замена ќе биде судијката Деана Груевска-Илиевска. Функцијата ја извршуваше од ...

Read More »

Без да поднесе Заев оставка нема образ да бара оставка од Талески

-ВМРО-ДПМНЕ бара Зоран Заев веднаш да поднесе неотповиклива оставка од функцијата градоначалник на општина Струмица. Само во тој случај градоначалникот Зоран Заев ќе има образ да бара било што од градоначалникот Владимир Талески. Така и само така – со оставка и на ...

Read More »

СДСМ бара оставка на Талески

Нагласувајки дека сега кога на градоначалникот на Битола ВладимирТалески од страна на Онсовниот суд 1  Скопје, му е одредена мерка  домашен притвор во траење од 30 дена и кога со истражната постапка наводно се потврдиле констатациите на СДСМ во проектот ...

Read More »

Здружението за чист воздух го прекина протестот пред општинската зграда во Битола

Иако најавуваа континуирани протести пред општинската зграда  се додека градоначалникот на Битола  д-р. Владимир Талески не си поднесе неотповиклива оставка,  сепак  Здружението за чист воздух во Битола,” За нас се работи “  неочекувано  го прекина  протестот пред општинската зграда без ...

Read More »

Управата на ФК Пелистер: Хаџиевски доби се што бараше, не исполни ништо

Во врска со обвинувањата на сега веќе екс- тренерот на Пелистер, Ѓоко Хаџиевски со соопштение се јави управата на клубот. Во соопштението испратено до јавноста Управата на клубот категорично ги отфрла сите обвинувања на Хаџиевски и истите ги смета за ...

Read More »

ЛДП бара наместо да ги казнува лекарите, директорот да се казни самиот себе

-ЛДП пред четири дена го обелодени скандалот со немањето реагенси на нуклеарна медицина во Клиничката болница во Битола. Укажавме дека е загрозено здравјето на многу пациенти од целиот регион поради неможноста да се извршуваат навремени прегледи. Како и секогаш пристигна ...

Read More »

Либералдемократите од Битола бараат оставка на Андреј Жерновски

Вчера во Битола престојуваше лидерот на ЛДП и актуелен градоначалник на општината Центар Скопје, Андреј Жерновски. Но да знаеше како ќе помине сигурно тој немаше воопшто да допатува во Битола. Според блиски извори на порталот на Битолски весник, најпрво младите ...

Read More »