Home / Tag Archives: оставка

Tag Archives: оставка

Прифатена оставката на Златко Димитровски, Петковиќ останува на клупата до среда

Во врска со поднесените оставки на спортскиот директор на РК Пелистер Златко Димитровски и тренерот Јошко Петковиќ, Управата на Пелистер излезе во јавноста со соопштение Ракометниот Клуб Пелистер А.Д. – Битола  ја информира пошироката спортска јавност и вљубеници во ракометната ...

Read More »

Оставка на тренерот на Пелистер, Томче Петрески!?

Иако засега нема официјална потврда сепак според извори на  Битолски весник вечерва оставка на тренерската функција во Пелистер си поднесе тренерот, Томче Петрески. Оставката на Петрески дојде по поразот на битолскиот супер лигаш од екипата на Бутел во Скопје. За ...

Read More »

Калајџиев поднесе оставка во Советот за реформи во судството

Професорот Гордан Калајџиев пред десетина дена поднел оставка од членството во Советот за реформи во правосудството, бидејќи Советот го доживува повеќе како декор на Министерството за правда и Владата, отколку како вистински Совет за реформи. -Лично сметав дека реформите не ...

Read More »

И Чичаковски си поднесе оставка

По Виолета Дума и Игир Милев оставка си поднес еи претседателот на Државната изборна комисијата (ДИК) Александар Чичаковски,чиј мандат  требаше да трае до 2020 година. Како што изјаи  Чичаковски, оставката ја поднесол  од лични причини. Чичаковски како претседател на Комисијата ...

Read More »

Дума по кусо двоумење ги врати парите и поднесе оставка

Членовите на Државната изборна комисија од СДСМ Виолета Дума и Игор Милев утрово поднесоа оставки на оваа функција и ги вратија парите, бонусите, во буџетот.  Во изјавата за медиумите  Дума рече: „Го направивме она што ни налага нашата совест и ...

Read More »

Централниот комитет ја отфрли оставката на Груевски

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ поднел неотповиклива оставка пред Централниот комитет, но членовите кои гласале јавно, не прифатиле да се оди на Конгрес за избор на нов лидер. Само триесетина членови на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ гласале „за“ оставката на Никола Груевски и ...

Read More »

Метла во ВМРО ДПМНЕ

Поранешни и актуелни членови на ВМРО ДПМНЕ и  Реформистите  на партијата вечерва  пред седиштето на партијата побараа  смена на  лидерот на партијата  Никола Груевски како и  актуелниот локален лидер Борче Димитровски. Тие сметаат дека  централното и локалното раководство на партијата  ...

Read More »

Груевски најави оставка

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ попладенево  најави неотповиклива оставка на лидерската функција и организарање на вонреден конгрес. Без разлика какви ке бидат резултатите од анализата за изборниот резултати Груевски си заминува од лидерската позиција на  ВМРО ДПМНЕ

Read More »

Врие во ВМРО Битола. Месните комитети бараат оставка од Груевски

Во ВМРО ДПМНЕ во Битола врие. Незадоволството на членствто е огромно. Голем број месни комитети бараат Груевски и членовите на ИК да си поднесат неотповикливи оставки. Својот став месните комитети ќе го изнесат вечерва во 17,30 часот од пред седиштето ...

Read More »

Оставка на советничката Соња Карапец

Само кусо време по верификацијата на нејзиниот советнички мандат, сосема (не)очекувано од советничката листа на СДСМ и Коалицијата “ Живот за сите “ се повлече советничката Соња Карапец, која на изборите беше на добитното второ место. Иако таа не ги ...

Read More »