Don't Miss
Home / Tag Archives: партии

Tag Archives: партии

Пета на Амди Бајрам за Груевски

П ратеникот Амди Бајрам денеска стави крај на децениската врска со ВМРО-ДПМНЕ,кој  од денеска па натаму најави дека ќе дејствувал како самостоен пратеник од Сојузот на Ромите. Амди Бајрам во минатото знаеше да ги менува страните, во зависност од тоа ...

Read More »

СДСМ во коалиција со албанските партии за локалните избори

Социјалдемократскиот сојуз преговара за коaлиција со албанските партии за престојните локални избори. Лидерот на социјалдемократите и премиер вели дека во тек се разговори со владините коалициски партнери ДУИ и Алијанса на Aлбанците. Заев не ја исклучува можноста и од преговори ...

Read More »

Верификувани пратеничките мандати на 9. Собраниски состав

Претседателот на Собранието во заминување, Трајко Вељаноски ја отвори конститутивната седница на деветиот состав на собраниски пратеници на Република Македонија. Како негови заменици беа назначени пратениците Стојан Миланов и Јусуф Хасани. Седницата најпрво започна симболично со македонската химна. Од 120-те пратеници, ...

Read More »

Конститутивната седница на Собранието ќе се одржи утре во 13 часот

Седницата на Собранието на која ќе бидат верификувани пратеничките мандати ќе се одржи утре во 13 часот. Седницата ја свика претседателот на поранешниот пратенички состав Трајко Вељаноски, а со неа ќе претседава исто така тој. Претседателот на државата, Ѓорѓе Иванов ...

Read More »

Датумот за конституирање на Собранието по доделување на уверенијата

Конститутивната седница на новиот состав на Парламентот ќе биде закажана откако Државната изборна комисија (ДИК) до Собранието ќе го достави Извештајот за резултатите од предвремените парламентарни избори 2016 и освоените мандати, информираат денеска од Кабинетот на претседателот на Парламентот Трајко ...

Read More »

Постизборен молк

Парламентарните избори завршија, барем што се однесува до предизборната кампања, гласањето и до пребројувањето на гласовите. Остана недовршена само работата на Управниот суд, каде што полека ги приведуваат докрај сите оние недоречености или неправилности (зависи од која страна на гласачката ...

Read More »

48 часа рок за партиите за поднесување тужби пред Управен суд

Откако ДИК ќе им ги достави решенијата за приговорите донесени на маратонската тридневна јавна седница, која заврши вчеравечер, партиите имаат рок од 48 часа да поднесат евентуални тужби до Управен суд. Потоа судот има 48 часа за да одлучи во ...

Read More »

Одлучуваат (не)определените

Уште само три дена не делат од одржувањето на новите предвремени парламентарни избори. На 11.  декември, по долготрајните и наелектризирани преговори, со посредство на меѓународната заедница, во Македонија  конечно ќе се случат предвремените избори. И како по договарањето, а подоцна ...

Read More »

Нечистиот воздух ја загади и политичката клима во Битола

Деновиве Битола повторно е меѓу градовите со најзагаден воздух во Република Македонија. Загадениот воздух во последно време буквално ги труе битолчани, кои мака мачат како да дојдат до чист воздух. Сега, кога во најголемиот број семејни домови во Битола се ...

Read More »

Избори ќе има на 11 декември

Политичките партии постигнаа договор за избори на 11 декември. Според нив, исполнети се сите услови за изборите да се реализираат кон крајот на годинава, а со назначувањето на Љуљзим Азири и Санта Аргирова за петти член на ад-хок телото за ...

Read More »