Home / Tag Archives: период

Tag Archives: период

Талески болен, судењето повторно одложено

Судскиот процес “ Транспортер“ денеска не се одржа. Поради отсуство на првобвинетиот Владимир Талески, судењето е повторно одложено. Иако судијката Добрила Кацарска му се закани со притвор, сепак судењето не се одржа и поради отсуство на Талески судскиот процес, на ...

Read More »

Бугарскиот конзул лобист на ФК Пелистер

Во наредниот период Пелистер може да се случи да биде филијала на фубалскиот клуб ЦСК од Бугарија. Ваков договор деновиве постигна раководството на Пелистер со бугарскиот конзул. Првото засилување од овој договор би требало да биде фудбалерот Пламен Јанков

Read More »

Воинот на коњ ќе се вика Александар, како дел од Хеленскиот антички период

Спомениците изградени во рамки на проектот „Скопје 2014“, кои ја отсликуваат хеленската култура како историско и цивилизациско наследство на светот ќе го добијат тој епитет, информираше денеска на прес-конференција портпаролот на Владата Миле Бошњаковски. – „Воинот на коњ“ ќе го ...

Read More »

Службените патувања на увид на јавноста

Владата на денешната седница ја разгледа и ја усвои Информацијата за објавување на службените трошења на директорите и замениците на директорите на јавните претпријатија, самостојните органи на државната управа, правните лица со јавни овластувања, акционерските друштва во државна сопственост и ...

Read More »

Семејствата на загинатите планинари со обвинение за организаторите на експедицијата

Навистина е згрозувачки повикот на квази планинарското друштво „Трансверзалец“ од чие дилетанство, кое се граничи со умисла, загинаа нашите две деца Калина и Александар. Цели три дена од нив не чувме јавно извинување или барем некаков израз на сочувство за ...

Read More »

МРВ ја прошири истрагата против Талески за “ Транспортер“

Министерството за внатрешни работи ја прошири истрагата „Транспортер“ против градоначалникот на Општина Битола, Владимир Талески, и вработените во Општината за преплатени услуги за превоз на ученици. Наспроти предметот кој го води Специјалното јавно обвинителство и кој се однедува на период ...

Read More »

Превентивна систематска дератизација

Јавната здравствена организација Центар за јавно здравје  почна да врши превентивна систематска дератизација на територијата на Битола. Од Центарот соопштуваат дека дератизацијата се врши со поставување отровни мамци за уништување глодачи на повеќето локации во градот. – Со дератизацијата се ...

Read More »

До 31 август треба да се создадат услови за избори

Политичките партии ги очекува жешко работно лето, со оглед на тоа што со вчерашниот договор е утврдено до 31 август да се исполнат сите услови за одржување избори. Тогаш лидерите повторно ќе се сретнат и ќе ја дадат својата оцена. ...

Read More »

СВР-Битола со препораки за заштита на имотот на граѓаните во лето

Секторот за внатрешни работи-Битола, со цел да се подигне  свеста за самозаштита и превенција од секаков облик криминал, денеска преку соопштение ги советува граѓаните како да ги заштитат домовите во претстојната летна сезона. Од СВР-Битола на граѓаните им препорачуваат во својот дом да не чуваат скапоцени предмети, пари,накит и други вредни работи и внимателно да се ...

Read More »

Се реставрира и конзервира Исхакија џамијата

Заврши реставрацијата и конзервацијата на познатата Исхакија џамија во Битола, изградена во 16 век, споменик на културата од Османлискиот период. Проектот го реализираше Турската агенција за соработка и развој „Тика”, во соработка со стручни лица и експерти од Република Македонија, ...

Read More »