Home / Tag Archives: помош

Tag Archives: помош

Mozzart донираше 5.000 евра во Клиничката болница

Во рамки на хуманитарната акција во борба против коронавирусот, компанијата Mozzart донираше парична помош во вредност од 307.000 денари, односно 5.000 евра, наменети за Клиничката болница во Битола. Лидерот во областа на приредување на игри на среќа – Моzzart Bet, ...

Read More »

Го повикувам Груевски да се врати да ми помогне !?

                            Во врска со текстот на Никола Груевски објавен на неговиот фејзбук профил, дека наводно  му идело да дојде во Македонија и да му помогне на Заев, премиерот Зоран Заев во Битола изјави. -Да, ми треба помош. Го повикувам ...

Read More »

Уапсен возачот на Струшкиот автобус кој се преврте кај Лесковац

Драматична и страшна. Вака патниците на автобусот на компанијата „Еуробас“ од Струга ја опишуваат сообраќајната несеќа која се случи во 01.40 часот ноќта помеѓу сабота и недела на влезот во Лесковац. Тројца македонски државјани починаа, а останатите 32 се полесно ...

Read More »

Неповратна финансиска помош од Р.Бугарија за Новаци

Потпишан договор за доделување на неповратна финансиска помош од Р.Бугарија Во генералниот конзулат на Р.Бугарија во Битола ,градоначалникот на општина Новаци Љубе Кузманоски и генералниот конзул на Р.Бугарија во Битола г-дин Димитар Иванов потпишаа договор за доделување на неповратна финансиска ...

Read More »

Неповратна финансиска помош од Р.Бугарија за Новаци

Во генералниот конзулат на Р.Бугарија во Битола ,градоначалникот на општина Новаци Љубе Кузманоски и генералниот конзул на Р.Бугарија во Битола г-дин Димитар Иванов потпишаа договор за доделување на неповратна финансиска помош на општина Новаци на основа на политиката на Р.Бугарија ...

Read More »

Кире Главинчевски апелира за помош

30-годишниот битолчанец Кире Главинчевски, им се обраќа на граѓаните со молба да му помогнат со донации за да собере средства за операција како би застанал повторно на нозе. Главинчевски е сопруг и татко на едно дете. Парализиран е од 2013 година ...

Read More »

Пронајдено безживотно тело на улица

Во СВР Битола вчера во 17:05 часот од Итна медицинска помош било пријавено дека има починато лице на ул.„Кирил Пејчиновиќ“. Од извршениот увид било констатирано дека се работи за Џ.С. (37) од Битола. За настанот бил известен Јавен обвинител, кој ...

Read More »

Поддршка за професионалниот спорт

Општина Битола и јас како градоначалник ќе продолжиме да го поддржуваме спортот во општината и тоа во повеќе сегменти, вели кандидатот за градоначалник на Битола од редовите на ВМРО-ДПМНЕ Зоран Илиоски. -Ќе продолжиме да го поддржиме професионалниот спорт и тоа ...

Read More »

Нема повеќе тајни договори за старнските инвестиции

Владата на денешната седница донесе одлука да се покрене постапка за декласификација на класифицираните информации и договори за доделување на државна помош, склучени помеѓу Владата на Република Македонија и компаниите/странски инвеститори во Република Македонија. Со одлуката на Владата, согласно Законот ...

Read More »