Home / Tag Archives: поткуп

Tag Archives: поткуп

Ослободителна пресуда за Заев

Премиерот Зоран Заев се ослободува од обвинение, рече судијата Дарко Тодоровски. Според него, јавниот обвинител не докажал дека Заев го сторил делото „Поткуп“. Претходно, Тодоровски го читаше обвинението, за кое кажа дека освен видео доказите од посбените истражни мерки, се ...

Read More »

Заев очекува ослободителна пресуда за “Поткуп“

Ме местеа за ги спречат бомбите“, рече премиерот Зоран Заев, кој е обвинет за случајот „Поткуп“, по денешното судско рочиште. Тој рече дека, најверојатно, станува збор за пазарање со одредени политички структури за да биде спречено објавувањето на бомбите. Кога ...

Read More »

Ново рочиште на Заев за Поткуп

Во Кривичниот суд денеска треба да се одржи ново рочиште за случајот „Поткуп“, во кој обвинет е премиерот Зоран Заев. На претходното рочиште што траеше шест и пол часа, беше сослушан струмичкиот бизнисмен Иван Николов Сачевалиев, како сведок во овој ...

Read More »

Груевски не ги призна резултатите од изборите

Лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на прес конференцијата вечерва рече дека неговата партија не ги признава резултатите од локалните избори и ја обвини власта дека организирала како што рече „мафијашки избори“. Во име на партијата Груевски упати седум барања ...

Read More »

Талески контра Груевски

Во изминатите денови ВМРО ДПМНЕ делува како раштимован оркестар. Додека лидерот на партијата Никола Груевски и некои негови локални координатори во изминатите денови со дрвја и камења фрлаа на наводната  нерегуларност на изборите, партискиот  инженеринг, криминалните избори, поткуп на гласачите ...

Read More »

“Поткуп “ одложен за 27 септември

Судот го одложи рочиштето за случајот „Поткуп” и покрај тоа што беа исполнети сите услови за истото да се одржи денес. Судијката Дијана Груевска-Илиевска го закажа следното рочиштето за 27 септември поради барањето на одбраната на обвинетиот Зоран Заев за ...

Read More »

На Јутјуб се појави снимка на која Заев наводно бара поткуп од струмички бизнисмен

Интернет порталите попладневно емитуваат видео кое се појавило на На Јутјуб објавено од непознат корисник (hm home) на кое наводно се слуша разговор меѓу градоначалникот на Струмица Зоран Заев и еден локален бизнисмен. На видеото се слуша како наводно Заев ...

Read More »

Уапсен инспектор од Битола кој примил поткуп

Денеска од страна на Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, Сектор за корупција до Обвинителството во Битола ќе биде поднесена кривична пријава против лицето Н.Ц.(51) од Битола, за сторено кривично дело – “примање поткуп“. Станува збор за вработен ...

Read More »