Home / Tag Archives: предлог

Tag Archives: предлог

Советот не го прифати предлогот за поскапување на сместувањето во Домот за стари лица „Сју Рајдер”

Зголемување на цените за сместувањето и услугите во Домот за стари лица „Сју Рајдер” Битола за 65 проценти како што во неколку наврати бараше управата, не доби поддршка од мнозинството советници на вчерашната седница на Советот на Општина Битола. Мнозинството ...

Read More »

Градоначалничката побара бесплатен јавен превоз за битолчани

                       Градоначалничката на  Битола, Наташа Петровска по бројните барања на битолчани за преземање конкретни мерки за почист воздух, денеска покрена и достави иницијатива до превозниците кои вршат општински линиски превоз на патници во Општина Битола со градските линии, да обезбедат ...

Read More »

Заев со предлог Белград и Приштина да го следат Преспанскиот договор

Преспанскиот процес може да биде пример за решавање на спорот меѓу Белград и Приштина, порача денеска во Брисел премиерот Зоран Заев во изјавата по работниот ручек со високата претставничка за надворешна и безбедносна политика на ЕУ Федерика Могерини со лидерите ...

Read More »

Предлог:Република Илинденска Македонија

Република Илинденска Македонија“ е нов предлог за името кое според дипломатски извори е понудено од македонска страна во преговорите. Според изворите на порталот, овој предлог, како и претходните, би бил за севкупна упореба.

Read More »

Талески ја испразни општинската каса

Општинската каса на Битола е празна. Ова ни го потврдуваат вработени во битолската администрација. На само неколку дена пред истекот на мандатот Талески ја испразнил општинската каса и од ставките каде што имало пари им испалтил на свои блиски, додека ...

Read More »

ВМРО ДПМНЕ: Битола е прва општина во државата која има програма за подобрување на квалитетот на воздухот

На прес-конференцијата на СДСМ од Битола а во врска со загадувањето во градот , со реакција во јавноста излегоа  од Општинскиот комитет на ВМРО ДПМНЕ- Битола. Реакцијата ја пренесуваме во целост: Општина Битола е прва општина во Република Македонија која ...

Read More »

Престижниот “ВОГ“ ја предлага Македонија како дестинација за 2017 година

Со Охрид и со фотографијата на „Св. Јован Канео“ почнува написот во престижното списание „Вог“, кој овој пат препорачува шест дестинации на Балканот што мора да се посетат идната година. Македонија, Охрид и Канео според „Вог“, се дестинација број еден ...

Read More »

Кои се новите предлог-министри?

Многу брзо по синоќешните оставки, премиерот Никола Груевски предлага нови имиња, а за денеска во 13 часот веќе е закажана и собраниска седница за изборо на новите министри. Митко Чавков е предлогот за нов министер за внатрешни работи на местото ...

Read More »

Нов закон за пензионирање во Македонија: Жените на 59 -мажите на 61 година во пензија

Жените да може предвреме да се пензионираат на 59, а мажите на 61 година, а трошокот за надоместокот што ќе го добиваат три години додека да добијат статус на пензионери да падне на товар на работодавците, пишува “Дневник“. Вакви законски ...

Read More »

Побарана смена на претседателката на Советот на Битола

Советникот на НСДП Битола, Благојче Котевски и здружената опозиција, на денешната седница на Советот побараа на дневен ред да се стави точка за интерпелација на претседателката на Советот на општината, д-р Силвана Ангелевска. Поводот за интерпелација на претседателката на Советот ...

Read More »