Home / Tag Archives: преговори

Tag Archives: преговори

Одборот на ЕП:Да се отворат преговорите со Северна Македонија

Пратениците на Надворешно – политичкиот одбор на Европскиот парламент (АФЕТ) ги повикаа земјите членки на Европската Унија оваа година да ги започнат пристапните преговори со Северна Македонија и Албанија. -И Албанија и Северна Македонија ги завршија нивните домашни задачи, неопходни ...

Read More »

СДСМ во коалиција со албанските партии за локалните избори

Социјалдемократскиот сојуз преговара за коaлиција со албанските партии за престојните локални избори. Лидерот на социјалдемократите и премиер вели дека во тек се разговори со владините коалициски партнери ДУИ и Алијанса на Aлбанците. Заев не ја исклучува можноста и од преговори ...

Read More »

Почнаа преговорите за градоначалници и советници

Денеска почнаа преговорите на коалиционите партнери на  Коализцијата “ За живот “ која ја предводи СДСМ за избор на кандидатските листи за градоначалници и советници. Од СДСМ преговорите ги води потпретседателката на СДСМ, Радмила Шекеринска. Во овие преговори треба да ...

Read More »

Стефан Дрогришки останува во Пелистер

Младиот ракометар на битолски Пелистер и потенцијален репрезентативец, Стефан Дрогришки, останува во својот матичен клуб, иако имаше желба својата играчка кариера да ја продолжи во Металург. Дваесет и двегодишниот среден бек најде заеднички јазик со управата на Металург, но тој ...

Read More »

Село гори баба се чешла

Македонија е во длабока политичка криза, која се заканува да ја уништи економијата во државата. Веќе две години, од почетокот на “бомбардирањето“ на кабинетот на Груевски, власта и опозицијата постојано се обвинуваат меѓу себе за состојбата во која се наоѓа ...

Read More »

Тачи потврди дека разговара за влез на ДПА во Владата

Лидерот на ДПА Мендух Тачи потврди дека се водат разговори со премиерот Никола Груевски за можноста ДПА да учествува во владата. Тачи нагласи дека во разговорите засега не станало збор за дефинирање на министерски или директорски места во државните институции ...

Read More »