Don't Miss
Home / Tag Archives: ракомет

Tag Archives: ракомет

Влезници ни за лек

За вечерашниот квалификационен натпревар во ракомет, меѓу репрезентациите на Македонија и Турција владее огромен интерес. Влезниците се буквално распродадени и нема ни за лек. Инаку ова е прв пат по 15 години пауза во Битола репрезентацијата на Македонија да игра ...

Read More »

Овации за Трифун Костовски

Преку 5.000 гледачи во спортската сала Младост, кои присуствува ана натпреварот Пелистер (ветерани) против репрезентацијата на Макеоднија со скандирање го поздарвија Трифун Костовски, под чие водство Пелистер ја освои  двојната круна, шампионската титула и купот на Македонија. Кога спикерот го ...

Read More »

Денес седница на Советот

По подолга пауза денес седница ќе одржи Советот на општината. На дневен ред се завршните сметки на средните и основните училишта, како и одлуките на градоначалникот Владимир Талески да ги продаде акциите на РК Пелистер, потоа да се издвои околу ...

Read More »

Спектакуларен пречек на европските ракометни шампиони

Спектакуларен пречек на европските ракометни шампиони. Ракометарите на Вардар  пристигнаа  на плоштадот „Македонија“ каде илијадници граѓани се собраа да ја прослават европската титула. Европските шампиони беа пречекани на аеродромот „Александар Велики“ од голем број навивачи меѓу кои беа градоначалникот на ...

Read More »

Пораз за битолските “аптекари”

(Еурофарм Работник- Металург 22:24) Ракометарите на Металург со победа над Еурофарм Работник ја завршија сезоната во домашното првенство. Во првиот натпревар од последното 10.коло на Плејофот, одигран во спортската сала „Младост” во Битола, Металург го победи Еурофарм Работник со 22-24 ...

Read More »

Пелистер пред елиминација од Челинџ купот

Пелистер ќе има многу тешка задача да ја прескокне првата пречка во Челинџ купот откако во првиот натпревар од третото коло загуби од Вогошча со 21:23, полувреме 10:10. Ракометарите на Пелистер се наоѓаат пред елиминација од Челинџ купот. Околу 3.000 ...

Read More »

Градското дерби за Пелистер: Пелистер – Еурофарм Работник 24:21 (12:12)

Пред рекорден број битолчани, љубители на ракометот се одигра првото градско дерби во машката супер ракометна лига во кој домаќин беше екипата на Пелистер, а гостин Еурофарм Работник. Ракометарите на двете екипи се однесуваа професионално и коректно и покрај спортскиот ...

Read More »

Стефан Дрогришки останува во Пелистер

Младиот ракометар на битолски Пелистер и потенцијален репрезентативец, Стефан Дрогришки, останува во својот матичен клуб, иако имаше желба својата играчка кариера да ја продолжи во Металург. Дваесет и двегодишниот среден бек најде заеднички јазик со управата на Металург, но тој ...

Read More »

Костадин Вешовски е новото име во екипата на Пелистер

По две сезони, десниот бек Костадин Вешовски се враќа во Битола, во екипата на РК Пелистер. Десниот бек е уште едно од многуте засилувања на битолскиот суперлигаш ова лето. Пранешниот младински репрезентативец во претходните две сезони настапуваше во РК Охрид и ...

Read More »

Касим Каменица нов тренер на РК Пелистер!?

Иако оваа вест сеуште нема официјална потврда, сепак според добро информирани извори на порталот на Битолски весник речиси е сигурно дека за новото првенство нов шеф на стручниот штаб на ракометниот клуб Пелистер ќе биде поранешниот тренер на битолскиот прволигаш   ...

Read More »