Home / Tag Archives: река

Tag Archives: река

Нов обид да се исчисти реката Драгор

                   Деновиве, во рамките на втората етапа од чистењето на реката Драгор, се работи на расчистување во делот од Железничкиот мост до Мојсов мост.  Екипите на КЈП „Нискоградба“, со помош на ровокопач и камион, ги отстрануваат наносите, ѓубрето и обраснатите ...

Read More »

Потврдени кандидатурите на Пендаровски, Силјановска и Река

Државната  изборна комисија (ДИК) ги потврди кандидатурите за претседател на државата поднесени од Стево Пендаровски, Гордана Силјановска Давкова и Блерим Река. На денешната седница ДИК ги разгледала листите за Претседател на Република Северна Македонија од кандидатите Пендаровски, Силјановска – Давкова ...

Read More »

Со помош на ЕУ продолжува чистењето на коритото и каналите на реката Црна

Во Пелагонискиот и Струмичкиот регион почна чистење на сливовите на реките Црна и Струмица. Се работи за обемен зафат за зголемување на пропусната способност на постоечката каналска мрежа, преку отстранување на вегетацијата и акумулираниот нанос, како и реконструкција на оштетените ...

Read More »

Југо фрлено во реката Драгор

Засега непознати сторители, синоќа фрлиле автомобил марка “југо“ во реката Драгор, наспроти Безистенот.    Како се нашло “југото“ во реката Драгор никој не знае и нема официјална потврда. Според наши информации “југото“ било сопственост на подрачното министерство за земјоделство, шумарство ...

Read More »

Санација на најкритичната точка од каде се изливаше реката Црна

Покрај реката Црна во делот на селото Лознани, викендов, беше започната санација, на најкритичната точка, од каде се изливаше реката Црна. Санацијата продолжи и во наредните денови, до кога би дозволиле временските услови. -На состанокот што со градоначалниците од пелагонискиот ...

Read More »

Опасност од нови излевања на Црна Река кај Демир Хисар

Новите врнежи од дожд и снег предизвикаа загриженост од можни нови излевања на реките, особено е критично со Црна Река кај Демир Хисар, која што е зголемена и секој момент се очекува излевање. Како што соопшти ДСЗ, ситуацијата во Битола ...

Read More »

Вонредна состојба во Источна Македонија

Вонредна состојба во источна Македонија, објави пред малку, тв алфа. Поради обилните врнежи од дожд во текот на вчерашната ноќ, како и големиот доток на вода во браната Калиманци значително е зголемен водостојот на река Брегалница. Поплавени се неколку населени места ...

Read More »

Поплавени 400 хектари земјоделски површини во Гнеотино, општина Новаци

Заради неповолната хидрометеоролошка состојба, критичното ниво на река Црна и настанатите поплави на земјоделските површини во Гнеотино денеска состанок одржа кризниот штаб составен од сите релевантни институции: градоначалникот на општина Новаци, Лазар Котевски, претставници на ЗК Пелагонија, Битолско Поле, ДЗС ...

Read More »