Home / Tag Archives: рекет

Tag Archives: рекет

Јанева:Законот беше моја библија

Благодарам што после 10 месеци молчење и пандемија можам да ја кажам вистината која и ја должам на јавноста. Чест и долножст ми беше што бев избрана за Специјален јавен обвинител. Библија на мојата работа беше Законот за кривична постапка ...

Read More »

Поднесено обвинение за осомничените во “ Рекет “

Обвинителството поднесе обвинение против Бојан Јовановски, поранешната специјална обвинителка, Катица Јанева и Зоран Милевски – Кичеец, обвинети во случајот „Рекет“. Од Обвинителството информираат дека две од обвинетите лица се товарат за примање награда за противзаконито влијание, а првообвинетиот Јовановски и ...

Read More »

Рускоска ја заврши истрагата зе “ Рекет “ без да ги сослуша Боки 13 и Катица

По севкупната анализа на прибраните материјални и вербални докази, надлежниот обвинител од Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција што постапува во предметот познат во јавноста како „Рекет“, ја заврши истражната постапка за осомничените лица. Како што ...

Read More »

Додека Катица е под сенка во Шутка, Камчев се сонча во Варна

Додека дополнително се загрева атмосферата околу истрагата за случајот „Рекет“, бизнисменот Орце Камчев е во Банско, Бугарија, објави ТВ24. Според информации на ТВ24, извесно време Камчев престојува во Бугарија, а дел од медиумите таму пренесуваат дека ужива на јахта во ...

Read More »

Изгубени декларативни битки

                                       Неделата што измина ќе остане запаметена по непримерната изјава на премиерот Зоран Заев дека тој и Владата нема да дозволат некои криминалци, еден суетен новинар и еден педер ( по каракетр ) да ја срушат Владата!           Иако ...

Read More »

Фетаи:Секој кој згрешил ќе одговара

Обвинителката во Специјалното јавно обвинителство Фатиме Фетаи денеска изјави дека СЈО продолжува со застапување на предметите во судница без разлика што на нивната шефица Катица Јанева вчера и е одредена мерка притвор за случајот „Рекет“. – Она што се случува ...

Read More »

Приведени и двајца политичари

Според информации на Битолски весник, покрај специјалната обвинителка Катица Јанева, денеска се приведени и двајца политичари поврзани со случајот „Рекет“. Засега нивните имиња не се откриваат, но од Основното јавно обвинителство прес конференција најавија за во 14:00 часот.

Read More »

Катица вторник на распит кај Рускоска

Специјалната јавна обвинителка Катица Јанева во вторник е повикана на распит за случајот „Рекет“, потврдија за МИА од Основното јавно обвинителство за гонење организиран криминал и корупција. Во ОЈО денеска беше одложено сведочењето на обвинителот Бурим Рустем од СЈО за ...

Read More »

Гајсер денеска во 11 часот со „нова бомба“ за случајот „Рекет“ Словенецот, Ларис Гајсер, новинарот на италијанскиот весник „Ла Верита“ најави дека денеска во 11 часот ќе објави нови информации поврзани со случајот „Рекет“.  Македонијо! Утре, 13 август во 11 ...

Read More »

Снимката за “Рекет“ осамна во Италија

Италијанскиот весник Ла Верита објави видео кое е наводно дел од доказниот материјал за случајот „Рекет“. На видеото може да се види броење на пари и две торби кои од куќата на бизнисменот Орце Камчев ги изнесуваат осомничените во предметот, ...

Read More »