Don't Miss
Home / Tag Archives: сала

Tag Archives: сала

Реконструирана спортската сала во ОУ “ Трифун Пановски “

По подолго време исчекување спортската сала во основното училиште „Д-р Трифун Пановски” ја доби својата функционалност за околу 300 ученици.. Од изградбата на салата во 1956 година, не беше изведена никаква реконструкција, а во дел од неа беа оштетените ѕидовите, ...

Read More »

Ветераните на Пелистер против репрезентацијата на Македонија

Следниот вторник на 10 октомври во 18.30 часот во спортската сала „Младост“ во Битола ќе се одигра ракометен дуел на ветераните на Пелистер и македонската репрезентација. На иницијатива на дел од ракометните легенди како Пепи Манасков и Златко Димитровски, една ...

Read More »

Битолчанецот Ристо Димитров-Чурино европски шампион во ММА на ИСФА

Ристо Димитров – Чурино ја освои европската титула на ИСФА во саботата вечерта во спортската сала “Младост“ во Битола, на гала вечерта во Битола во борбата за европската професионална титула на ИСФА во првата рунда го совлада Амел Шабановиќ од ...

Read More »

Градското дерби за Пелистер: Пелистер – Еурофарм Работник 24:21 (12:12)

Пред рекорден број битолчани, љубители на ракометот се одигра првото градско дерби во машката супер ракометна лига во кој домаќин беше екипата на Пелистер, а гостин Еурофарм Работник. Ракометарите на двете екипи се однесуваа професионално и коректно и покрај спортскиот ...

Read More »

Червар повика 30 ракометари за подготовките во Битола

Селекторот на ракометната репрезентација на Македонија, Лино Червар, го објави списокот на ракометари повикани за собирот што ќе се одржи в понеделник (19 септември) во спортската сала „Младост“ во Битола. На првичниот список на Червар за претстојните натпревари од квалификациите ...

Read More »

Антонио Милошоски: Нашата цел е да го слушаме гласот на народот

Целта на ВМРО-ДПМНЕ е да донесе што повеќе странски инвестиции во земјава, а целта на Заев и Шекеринска е да донесат што повеќе странски разузнавачки служби, рече  Милошоски во Битола. Ова што ни случува денес, оваа поддршка праќа една порака. ...

Read More »

Утре голем собир на ВМРО-ДПМНЕ во Битола

ВМРО-ДПМНЕ утре во Битола во 13 часот во спортската сала Младост, ќе одржи голем народен собир, кој ќе биде почеток на караванот на големи собири на ВМРО-ДПМНЕ низ целата држава, а продолжение на минатонеделниот собир од Скопје. На собирот на ...

Read More »

И Тоше Проески дел од “бомбите“ на Заев

Вечерва СДСМ објави дел од според нив телефонски разговор меѓу министрите Миле Јанакиески и Елизабета Канческа- Милевска, од кој се слуша  дека ВМРО-ДПМНЕ е незадоволно од тоа што семејството на Тоше Проески за време на изборите не ја поддржувало владејачката ...

Read More »

Заев побара преодна влада

Овие документи се сопственост на Република Македонија и на нејзините граѓани, рече лидерот на СДСМ, Зоран Заев вечерва на трибината која се одржа во Универзалната сала. – Се е вистина од почеток до крај. Го урнисале уставното уредување на Македонија, ...

Read More »

Одложено преименувањето на спортската сала “Младост“

Иницијативата на советничката на ВМРО Народна партија, Габриела Илиевска, спортската сала “Младост“ во Битола,  во иднина да го носи името на неодамна починатиот ракометар на Пелистер, Боро Чурлевски, не помина на денешната седница на Советот на Општина Битола. Со мнозинство ...

Read More »