Home / Tag Archives: шампионат

Tag Archives: шампионат

Костадин Вешовски е новото име во екипата на Пелистер

По две сезони, десниот бек Костадин Вешовски се враќа во Битола, во екипата на РК Пелистер. Десниот бек е уште едно од многуте засилувања на битолскиот суперлигаш ова лето. Пранешниот младински репрезентативец во претходните две сезони настапуваше во РК Охрид и ...

Read More »

Викендов продолжува Источно-европскиот мото шампионат во Турција

Со одржувањето на првата проверка на моторциклите, започнува втората трка од Источно-европскиот шампионат во мотокрос, која ќе се одржи во Бурса, Турција. На оваа трка со сигурност ќе настапи битолчанецот Борче Костов – Жолтио, кој настапува за скопскиот Мотокрос клуб ...

Read More »

Грција останува главна база за тренинг за мото-кросистите

Најголем дел од македонската мото-репрезентација на Македонија, односно возачите кои се натпреваруваат во Источно- европскиот шампионат поради ладното време и немањето услови за тренинг во Македонија, викендите ги поминуваат во Грција. На патеката во Толемаида, Грција, меѓу македонските репрезентативци беа ...

Read More »

Жолтио сепак, заминува по пехарот

Борче Костов – Жолтио конечно утре рано наутро заминува со експедицијата на мото- федерацијата на Македонија на чело со претседателот Ленин Јовановски, во Белград, Србија каде ќе се одржи прогласувањето на годинашните победници од Југосточниот европски шампионат во мото-крос. Пред ...

Read More »

Кико и Жолтио се зацврстија на позициите

По одржувањето на силната трка во мото-центарот на Бугарија, на патеката кај градот Тројан, двајцата битолски мото-кросист, кои се и неофицијална македонска репрезентација, Христијан Илиовски – Кико и Борче Костов – Жолтио, по добрите возења само ги потврдија своите пласмани ...

Read More »