Don't Miss
Home / Tag Archives: сите

Tag Archives: сите

Домашниот притвор како (пре)порака

                                           Откако деновиве не стрефи корона вирусот за 360 степени ни се смени не само начинот на живот, туку и начинот и филозофијата на размислување.           Лично мислам дека дури сега  станавме свесни колку сме беспомошни суштества. ...

Read More »

Зоран Заев: За Божик да ги отвориме срцата

Премиерот Зоран Заев, во честитката по повод Божик – Христово раѓање, потсетува дека овој празник повикува да го чествуваме не само заради историјата и обичаите, туку, како што вели, за да ги отвориме срцата за да ја примиме радоста од ...

Read More »

Ротаракт Широк Сокак успешно реализираше хумана акција за социјалните случаи

Ротаракт Широк Сокак од Битола успешно ја реализира акцијата ‘’Играта продолжува со топол оброк’’ .  Целокупната количина на нерасиплива храна која што со ваша помош успеавме да ја собереме заврши во вистински раце. Акцијата се одвиваше во текот на месец ...

Read More »

Новогодишни кеси за учениците во Новаци

Во пресрет на новогодишните празници  градоначалникот на Новаци,  Љубе Кузманоски  заедно со директорот на ЦОУ Славко Лумбарковски Илче Соклевски  денеска им поделија новогодишни пакетчиња на учениците од Централното училиште во Новаци.  – Општината  обезбеди над 270 новогодишни пакетчиња  за сите ученици  од основните училишта во општина ...

Read More »

Наскоро ќе се знаат нарачателите за упадот во Собранието

Шефицата на обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, Вилма Русковска изјави  дека наскоро ќе се знаат нарачателите и организаторите на упадот во Собранието на 27 април. Таа го посочи телефонскот разговор на Нинџа со неговиот брат, дел од ...

Read More »

Паравојска на ВМРО ДПМНЕ била во Собранието на 27 април

Со презентација на дополнителни докази од вештачењето на мобилните телефони на обвинетите Љубен Арнаудов, Јохан Тарчуловски во Кривичниот суд почна рочиштето за настаните од 27 април минатата година во Собранието на РМ. Во СМС порака до, заведен како Крсте секретар ...

Read More »

Самка против Амди

Партијата за целосна еманципација на Ромите (ПЦЕР) на Самка Ибраимовски се оградува од пристапувањето на Сојузот на Ромите на Амди Бајрам во Владата, поради тоа што „злоделата направени кон партијата не се забораваат така лесно“. -ПЦЕР е сериозна партија и ...

Read More »

Бомби во Собранието

Додека траеле насилствата во парламентарната сала и во прес салата на Собранието, до две канцеларии во законодавниот дом биле поставени екплозивни направи, соопштија денеска од Јавното обвинителство. Експлозивните направи биле подоцна пронајдени под бироата во две канцеларии. Како што рекоа ...

Read More »

Помина времето на лажни ветувања

Се наоѓаме на уште едно место од градот кое е заборавеноизминатите 12 години. Улицата “Никола Ѓорѓиевски – Никлец”,  е во очајна состојба, а резултатот е незадоволни жители, кои ги уништија своите автомобили, поминувајќи секојдневно по пат со крајнон еестетско и не ...

Read More »

По 14. пат “Битола на точак“

Битола пред точно една година се приклучи кон градовите во кои се организира критичната маса велосипедисти а сега го имаше своето 14. издание. Возење, дружба, запознавање на нови пријатели, анимирање на бројни битолчани од сите генерации, приближно 1.000 учесници на ...

Read More »