Don't Miss
Home / Tag Archives: собир

Tag Archives: собир

Приврзаници на ВМРО ДПМНЕ синоќа протестираа пред ДИК

Приврзаници на ВМРО ДПМНЕ протестираа синоќа  пред просториите на ДИК, додека комисијата одлучуваше  за приговорите на СДСМ. Незадоволните граѓани порачаа дека сакаат да ја одбранат изборната победа на ВМРО ДПМНЕ и скандираа пароли на поддршка на партијата и против работата ...

Read More »

Се одржаа Пелагониските културно-научни средби во општина Новаци

Викендов,  во  општина Новаци по 16.  пат успешно беа организирани  Пелагониските културно-научни средби. Како резултат на оваа научна манифестација низ годините произлегоа многу трудови и исто толку зборници. Средбите за прв пат беа организирани во 2001  година и досега учество ...

Read More »

Собир пред Кривичен суд за поддршка на Талески

Мирен собир се одржа денеска пред Кривичниот суд во Скопје за поддршка на битолскиот градоначалник Владимир Талески, на кого овој суд му одреди 30-дневен куќен притвор. Собирот го организира Граѓанското движење за одбрана на Македонија (ГДОМ). Пред судот беше прочитана ...

Read More »

ГДОМ: Избори на петти јуни за да се стави крај на политичката криза

Во текот на изминатата недела во Битола, мирни масовни собири организираше Граѓанското движење за одбрана на Македонија, ГДОМ, од каде во повеќе наврати се упати пораката дека единствено со одржувањето на распишаните предвремени парламентарни избори на петти јуни, ќе се ...

Read More »

Груевски: Македонија нема потенцијал за конфликт и дестабилизација бидејќи народот не го сака тоа

Македонија нема потенцијал за конфликт и за дестабилизација затоа што народот не го сака тоа. Сите етнички заедници сакаат мир и просперитет, тоа се покажа во Куманово, кога и покрај многуте апели терористите да добијат помош, никој не ги поддржа. ...

Read More »

Груевски: Вечерва по бројност, народот е како никогаш до сега

Вечерва по бројност како никогаш до сега, река од народ, река од достоинствен, цврст, слободоумен и горд народ. Од народ што знае да препознае кога некој го манипулира, заведува, лаже, кога препознава кога некој има нечесни намери, истакна вечерва премиерот ...

Read More »

Масовен митинг на ВМРО-ДПМНЕ во Скопје

Масовен митинг на ВМРО-ДПМНЕ, на кој присуствуваат неколку десетици илјади граѓани, се одвива вечерва во Скопје пред Македонското Собрание.   Целта на митингот под мотото „Македонија силна!“ е да се потврди  поддршка на народот за власта предводена од ВМРО-ДПМНЕ и ...

Read More »

Денеска голем собир на ВМРО–ДПМНЕ пред Собрание

Владејачката партија ВМРО-ДПМНЕ за денеска во 20 часот најави голем митинг за поддршка на стабилна и силна Македонија. Членот на ИК на ВМРО-ДПМНЕ Никола Тодоров во најавата за митингот порача дека ВМРО-ДПМНЕ како и секогаш до сега ќе се бори ...

Read More »

Утревечер голем собир во Скопје во организација на ВМРО-ДПМНЕ

Вчера  на прес- конференција во општинскиот Комитет на ВМРО -ДПМНЕ претседателот Борче Димитровски истакна дека историјата на Македонија и се повторува. Тој ги повика граѓаните на Битола да им се придружат на големиот собир  во Скопје што ќе го организира ВМРО- ...

Read More »

Груевски: Институциите ќе делуваат решително и одлучно на провокации

Настанот во Гошинце е сериозен во кој учествувала група учесници чиј идентитет веќе им е познат на нашите институции и за што е известена меѓународната заедница и институциите во Косово, оцени денеска во Охрид премиерот и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Никола ...

Read More »